Slovenská reprezentantka Andrea Podmaníková finišovala vo štvrtok na majstrovstvách sveta v krátkom bazéne v Abú Zabí v semifinále na 50 m prsia na 10. pozícii časom 30,08 s. Do osemčlenného finále sa síce nedostala, no opäť zlepšila slovenský rekord, ktorý prekonala už v dopoludňajších rozplavbách.
Vlastné slovenské maximum (30,36) najprv zlepšila o 19 stotín sekundy na 30,17. Dvadsaťtriročná Slovenka potom v podvečernom semifinále z neho odkrojila ďalších deväť stotín. Pre finále, na ktoré potrebovala o 12 stotín lepší čas, je v pozícii druhej náhradníčky.
Na MS v krátkom bazéne vznikli tri slovenské rekordy
Majstrovstvá sveta v krátkom bazéne v Abú Zabí sa pre slovenské plávanie začali vo štvrtok troma národnými rekordmi. Postup do semifinále sa podaril vybojovať Podmaníkovej na 50 metrov prsia.
Podmaníková postúpila z 11. miesta v novom slovenskom rekorde 30,17 s. Svoje vlastné maximum (30,36) zlepšila o 19 stotín sekundy. "Samozrejme, že sa teším, ale nejdem sa z toho zblázniť. Hranica 30-tich sekúnd sa blíži a ja sa ju budem snažiť atakovať v popoludňajšom semifinále," povedala 23-ročná odchovankyňa topoľčianskeho plávania.
Národný rekord utvoril aj ďalší účastník OH v Tokiu Richard Nagy, ktorý na 200 metrov motýlik zaplával 23. najrýchlejší čas s hodnotou 1:56,93 min. O deväť stotín tak zlepšil slovenský rekord Marcela Géryho z roku 1985.
"Bolo to ok, prvá 100-ka fajn, ľahko a celkom rýchlo, druhá to už bolo horšie. Do 400 metrov polohové preteky ešte máme pár dní, ale dúfam, že toto bol dobrý rozbeh. A čo na margo prekonania rekordu Marcela Géryho? Vzhľadom k tomu, že Géry to zaplával, keď sa moji rodičia učili na maturitu, nie je to bohvieaký úspech. Dúfam, že tento rekord vydrží tak o 35 rokov kratšie," uviedol Nagy.
Zo slovenských reprezentantov bola vo štvrtok v Abú Zabí v akcii aj Nikoleta Trníková, ktorá zaplávala na 400 metrov polohové preteky 18. najrýchlejší čas 4:39,77 min. Tomáš Klobučník bol v rozplavbách na 100 metrov prsia celkovo 29. s časom 59,35 s. Sabína Kupčová skončila na 200 m voľný spôsob na 26. mieste časom 2:00,28 min. Slovenská štafeta žien na 4x100m v.sp. v zložení Lillian Slušná, Zora Ripková, Sabína Kupčová a Tamara Potocká obsadila nepostupové 11. miesto (3:41,86).
O tretí národný rekord sa v štafete žien na 4x100m v.sp. postaralo slovenské kvarteto Lillian Slušná, Zora Ripková, Sabína Kupčová a Tamara Potocká. Zaplávalo 11. najlepší čas 3:41,86 min. Doterajšie slovenské maximum malo hodnotu 3:43,74 min, zostava Mikušková, Potocká, Kupčová a Benková ho vytvorila 11. decembra 2018 v čínskom Chang-čou.
Na slovíčko s Ivanou Lange z Abú Zabí!
Premiéru v pozícii generálneho sekretára Slovenskej plaveckej federácie zažíva Ivana Lange, ktorá nám povedala viac o zákulisí a o tom, ako vníma dianie okolo našej výpravy: ,, Cesta na šampionát bola taká ako v čase pandémie a to náročná. Neustále testovanie a preukazovanie sa rôznymi certifikátmi čakania v radoch citeľne predlžuje. Športovcom státie v hodinových radoch na forme určite nepridáva. Okrem toho sa v podstate nemajú po ceste kde výdatne a hodnotne najesť. Miesto večere balíček, miesto obeda balíček, lietadlová strava a o druhej v noci na hotely balíček. Určite si mnohí pomyslia, že môžeme byť vôbec radi, že športujeme... Áno, isto sme a vážime si, že máme možnosť sa na MS zúčastniť, ale na podmienky za akých sú od nás očakávané výkony sa nesmie zabúdať pri ich hodnotení. MS, OH a iné vrcholné súťaže nie sú v dobe pandémie len o momentálnej forme, talente, alebo o tréningovej morálke. Je to hlavne o pandemických opatreniach a nastaveniach jednotlivých krajín a tréningových podmienok, ktoré sú im umožnené. SPF je vďačná za umožnenie tréningu v bubline, ale popri zabezpečení infraštruktúry sa nesmie zabúdať aj na ďalšie dôležité prvky, z ktorých sa skladajú výnimočné výkony ako sú psychická pohoda, podpora rodiny, okolia, zázemie atď. Toto všetko nám v posledných rokoch chýba. Ja som na našich plavcov veľmi pyšná, na ich prístup, na to ako nové podmienky prijali a ako sa dokážu postaviť k tomu, že budú za ich výkony hodnoteni akoby sa na ich športovom živote nič nezmenilo. Keď však hovoríme o výkonoch v dobe pandémie, nesmieme popri športovcoch zabúdať ani na trénerov, ktorí sú kvôli príprave v bubline, alebo v zahraničí neraz odtrhnutí dlhé mesiace od rodín. Mám možnosť byť s nimi a sprevádzať ich v príprave a čo každodenne vidím je profesionálny prístup, absolútna zodpovednosť a cieľavedomá cesta za čo najlepšími výkonmi. Prakticky hneď sme začali v súťažnom bazéne v Etihad Aréne. Je to obrovský, multifunkčný komplex s dvoma mobilnými bazénmi, ktoré sa po súťaži zasa rozoberú. Na bazéne i na hotely je nám ponúknutý servis, ktorý nám zabezpečuje posledné dni pred súťažou nerušenú prípravu. Čo je možno zaujímavé, že z okna môžeme sledovať tréningy v F1, nakoľko súťažná dráha F1 sa nachádza priamo pod našimi oknami."