logologo_small

V Budapešti sa v utorok z pohľadu Slovenska budú diať veľké veci!

pondelok, 10.05.2021|Posledná aktualizácia 10.5.2021 20:08

Historická udalosť, za Slovensko zajtra po prvý raz v ére samostatnosti na ME nastúpi skokanka do vody.

Zora Opalka. To je meno, ktoré si dobre zapamätajte. Zajtra pôjde na ME v plaveckých športoch o 12,30 hod o historicky prvý štart slovenského športovca na vrcholnom podujatí v samostatnej ére Slovenska. V štartovej listine v skokoch z 1m dosky bude Zora Opalka skákať ako osemnásta a v sobotu 15. mája 2021 v skokoch z 3m výšky má poradové číslo 24.

Reprezentantka PK ORCA Bratislava sa v budapeštianskej Duna Aréne pripravuje od minulého týždňa a my všetci sme v očakávaní, ako to bude v dlhoočakávanej premiére vyzerať. Na oficiálnej stránke PK ORCA Bratislava sme sa okrem iného dozvedeli, že ORCA Slovenskej plaveckej federácii oznámila, že rozširuje svoju činnosť o ďalšie odvetvie plaveckých športov a to o skoky do vody dňa 1.2.2021. Už 02.02.2021 sa do tohto klubu zaregistrovala aj prvá športovkyňa, práve spomínaná Zora Opalka, ktorá je od 03.februára tohto roka aj športovkyňou SPF. Svoj prvý štart pod hlavičkou PK ORCA Bratislava absolvovala 26.až 28.februára 2021 na medzinárodnom mítingu "2021 Coral Springs Winter Invitational".

A aký je príbeh okolo našej skokanky do vody?

,, Pred mnohými rokmi sa moja mama zoznámila s mojím otcom na vysokej škole v krásnom meste na východe republiky, v Košiciach. Niekoľko rokov na to sa presťahovali do Spojených štátov, aby sa venovali kariére a založili si rodinu, " začala naše rozprávanie sympatická Zora. So skokmi do vody začala keď mala 12 rokov : ,, Áno, je to tak. Skoky do vody som vyskúšala už vo veku 12 rokov, keď som zhodnotila, že plávanie je pre mňa príliš nudné. Od prírody som umelec a milovala som krásu tohto športu... vlastne, podobne ako tanec. Čoskoro som v skokoch do vody našla svoju vášeň a vedela som, že so svojimi schopnosťami by som mohla navštevovať Univerzitu a súťažiť na vysokej úrovni."

S týmto športom je to však v našich končinách predsa len o čosi ťažšie a tak Zora Opalka zostala za morom : ,, Keďže tento šport nie je na Slovensku dostupný, zostala som v USA, aby som si udržala blízky prístup k trénerom a zariadeniam, ktoré som potrebovala na dosiahnutie vynikajúcich výsledkov. Avšak, vždy som si želala, aby som mohla reprezentovať Slovensko, ako svoju krajinu, no žiaľ nevidela som žiadnu možnosť, ako by som to mohla urobiť. Po kontaktovaní PK ORCA Bratislava dňa 31.1.2021 mi pani Adámková napísala, že „možné je všetko“. Tieto slová pre mňa vtedy znamenali veľmi veľa. Som šťastná, že sa môj sen splnil a môžem tento krásny šport priniesť na Slovensko“.


Slovo dalo slovo a ako sme skôr spomínali, ocitla sa v klube PK Ora Bratislava a reprezentuje Slovensko : ,, V uplynulom roku mi karanténa kvôli COVID-19 poskytla možnosť absolvovať školu online a naplno trénovať s členmi tímu USA. Môj tréner, olympijský tréner USA John Wingfield so mnou naplno pracoval, aby mi pomohol dosiahnuť moje ciele a stať sa najlepším športovcom, akým môžem byť. A to všetko len kvôli tomu, aby som raz mohla reprezentovať Slovensko, ako svoju krajinu."

Zo zajtrajšieho úvodného vystúpenia má Zora veľkú radosť a cítiť v jej hlase chvenie: ,, Veľmi sa teším, že budem prvou Slovenkou, ktorá bude reprezentovať krajinu v tomto krásnom športe. Dúfam, že budem inšpirovať ďalších mladých ľudí a možno sa raz rozrastie aj náš tím!" Študentka obchodu na denverskej univerzite teda už zajtra absolvuje premiéru vo farbách Slovenska s veľkými očakávaniami."

A čo by sme o nej ešte povedali ? ,, Áno, študujem obchod na Denverskej univerzite v Spojených štátoch. Vo voľnom čase rada spoznávam hory, chodím na túry s priateľmi a varím nové jedlá. Mám oranžového kocúra Sama, rada tancujem a mojím najobľúbenejším jedlom sú Babičkine palacinky.Milujem svoju krajinu a svoj šport a neviem sa dočkať, aké ďalšie príležitosti mi prinesú majstrovstvá Európy!"

Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

Majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní a Ružinovský plavecký maratón sa blížia

Dnes

Letný tábor synchronizovaného plávania

Dnes

Nominačný list / Majstrovstvá Európy juniorov v plávaní

Včera

VIDEO! Reportážny návrat k MSR juniorov a seniorov v plávaní

Včera

Slovenské akvabely nezískali miestenky do Tokia

13.6.2021

V sobotu to v Barcelone vypukne, baby držíme vám palce!

11.6.2021

Majstrovstvá SR mladších a starších žiakov v plávaní v Šamoríne

11.6.2021

Slovenskú vodnopólovú sezónu 2020/21 oficiálne ukončili

11.6.2021

Nominačný list / 58. Settecolli

11.6.2021

Generálny kongres FINA v katarskej Doha zvolil nového prezidenta

7.6.2021

Záverečný deň MSR seniorov a juniorov v plávaní v Poprade

7.6.2021

10th Austrian Open v synchronizovanom plávaní v rakúskom Grazi

7.6.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK