logologo_small

VC Slovenska a jej jubilejný 60.ročník už tento týždeň! Čo to znamená pre prezidenta SPF Ivana Šuleka?

utorok, 24.05.2022|Posledná aktualizácia 25.5.2022 08:18

Jubilejný 60.ročník Veľkej ceny Slovenska v plávaní sa blíži. Jeho termín tento rok Slovenská plavecká federácia stanovila na 27.až 29.mája 2022 a koná sa v Šamoríne. Prípravy na toto dlhoočakávané podujatie sú v plnom prúde. Štartujeme už v piatok skoro ráno a fanúšikovia plávania na Slovensku sa majú na čo tešiť. Ako to vníma prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek?

Pán prezident, je pred nami tento týždeň už v poradí jubilejný 60.ročník VC Slovenska v plávaní, ktorý sa bude konať v Šamoríne. Poväčšine sa jubileá a organizovanie takýchto akcií spájajú s niečím výnimočným. Ako Vy vnímate fakt, že je to už krásna 60-ka?

,,To, že ide o jubilejný ročník spájam, samozrejme, so svojim vekom, pretože som vo februári oslávil rovnaké jubileum. Som poctený tým, že som sa týchto najstarších medzinárodných pretekov zúčastňoval v jeho začiatkoch ako mladý pretekár, neskôr ako klubový tréner, reprezentačný tréner a dnes v roli hostiteľa, prezidenta SPF. Pre mňa osobne je to úctyhodný vek pre podujatie, ale ja sa cítim pri tomto športe s mladými ľuďmi stále rovnako."

Čo VC Slovenska predstavuje pre Vás a pre Slovenskú plaveckú federáciu? Predsa len, zažili ste ju, či už v pozícii prezidenta SPF, alebo aj v iných, ktoré ste spomínali, viete to povedať po mnohých rokoch skúseností, zážitkov, stretnutí s našimi osobnosťami, ale aj tými zahraničnými....

,, Pre mňa je Veľká cena v prvom rade kvalitná medzinárodná plavecká súťaž, na ktorej sa zúčastnilo veľké množstvo domácich a zahraničných športovcov zvučných mien. Aby som nikoho neurazil, nebudem radšej spomínať mená. Tieto medzinárodné preteky sú pre všetkých účastníkov trvalou spomienkou na kvalitné výkony v dnes už staručkom bazéne na Pasienkoch, ktorý bol v čase prvých ročníkov ešte nový a na tú dobu moderný. V priestoroch bazéna ale aj mimo neho vznikali počas tohto podujatia veľké priateľstvá, ale aj lásky mnohých športovcov a neskôr aj trvalé životné partnerstvá. Každý plavec na Slovensku sa určite tohto podujatia minimálne raz počas svojej kariéry zúčastnil a prispel tak svojou účasťou k jeho histórii. Osobne si pamätám na účasť plavcov na tomto podujatí takmer z celého sveta a skôr by som musel loviť v pamäti, z ktorej krajiny sa plavci na VC Slovenska alebo Grand prix nezúčastnili."

Týmto podujatím ako spomínate prešlo veľmi veľa osobností od nás zo Slovenska, či zo zahraničia, na koho, či na čo spomínate najradšej? Máte nejaký úsmevný moment, či príhodu, ktoré sa Vám vryli do pamäte?

,, Ja si určite navždy budem pamätať svojich domácich súperov ako Miťo Roľko, Marcel Géry, Donald Šemetka, Laco Hámorský, Roman Horoň a ďalší, ktorí boli pre mňa vzorom a tiež motivátormi. V čase keď som plával sme ešte boli Československo a preto veľa kamarátov som mal aj od susedov Čechov. Tí, samozrejme, nechýbali ani na jednom ročníku. Úsmevných momentov bolo veľmi veľa, najviac sa mi však vryli do pamäti kachličky na dne bazéna, nakoľko som ich ako vytrvalec mal riadne spočítané a presne som vedel kde je aký vlas, či špina na dne bazéna, preto sa mi často stávalo, že som počas tisícpäťstovky prestal rátať a odplával o sto metrov viac, alebo menej a môj tréner sa na brehu skoro potrhal od zlosti, že som si nepočítal dĺžky a ešte som vyšiel z vody s úsmevom flegmatika, akoby sa nič nestalo, hoci som zvyčajne siahal na medailu. To že na tomto podujatí mali účasť všetci naši najlepší plavci spomeniem napríklad Martina Moravcová, Ivana Wawrová, Ivana Walterová, Marcel Blažo, Ľuboš Križko, Miro Machovič a ďalší bolo úplne samozrejmé. "

Akú očakávate účasť zo Slovenska, ale aj zo zahraničia na týchto pretekoch ?

,,Vzhľadom na preložené majstrovstvá sveta v Budapešti a množstvo tradičných mítingov pred VC Slovenska nemôžeme očakávať úplne ideálnu účasť a bohaté zastúpenie zahraničných pretekárov, ja sa ale teším na svojho rovesníka Miťa Roľka, ktorý už prisľúbil účasť na jubilejnom ročníku a príde ho symbolicky otvoriť. Kto z ďalších zvučných mien dôjde z plavcov zo zahraničia na naše tradičné podujatie, ostane pod plášťom tajomstva a radi sa necháme prekvapiť."

Súčasťou tohto ročníka by malo byť aj vyhlasovanie najlepších plavcov za uplynulé obdobie a tiež diaľkoplavcov. Na čo ešte by ste upriamili našu pozornosť ?

Vyhlasovanie najúspešnejších športovcov SPF za rok 2021 bude pre Covid presunuté na toto významné podujatie a verím, že tak bude ozdobou a príjemným spestrením pre našich mladých plavcov."

Dovoľte v závere sa opýtať, s čím by ste ako prezident SPF boli na konci tohto podujatia spokojný?

,,Osobne by som bol spokojný a veľmi nadšený, ak by si VC Slovenska našla svoje stabilné miesto v kalendári domácich a zahraničných klubov, ale aj reprezentačných tímov, nakoľko od roku 2022 sa už bude tento tradičný míting uskutočňovať už len v skvelom areáli komplexu XBS Šamorín, ktorý má momentálne najlepšie podmienky na podujatie s dlhoročnou tradíciou na Slovensku. Všetkých priaznivcov plávania pozývam na skvelý zážitok z podujatia, ktorý sme si nemohli za posledné dva roky poriadne vychutnať."

Aktuálne info o VC Slovenska na linku:

https://swimmsvk.sk/spf-grand%20prix%20slovakia-2022

Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Letná univerziáda SR 2024 už onedlho aj s našimi plavcami!

Včera

Budeme spoločne sledovať PRIAME PRENOSY zo Šamorína z MSR, ktoré nám už klopú na dvere? Pridáte sa k nám?

Včera

Skvelý Tibor Tišťan s novým slovenským rekordom!

Včera

Vrchol ME Mladších juniorov v synchronizovanom plávaní v gréckych Aténach

Včera

Prípravné sústredenie diaľkoplavcov v Lloret de Mar v Španielsku

Včera

Úvodný deň na ME Mladších juniorov v synchronizovanom plávaní v Aténach

24.5.2024

Štart v gréckych Aténach s našimi dievčatami už dnes!

23.5.2024

Najbradatejší slovenský rekord v knihe rekordov z roku 1986 konečne padol - rekord Géryho prekonal František Jablčník!

22.5.2024

Pokyny k opakovanej riadnej Konferencii SPF!

20.5.2024

Mladší juniori odlietajú v utorok na ME v synchronizovanom plávaní, šampionát sledujte NAŽIVO!

22.5.2024

Ako dopadli naši diaľkoplavci v prvom kole Európskeho pohára v talianskom Piombino?

20.5.2024

Európsky pohár v diaľkovom plávaní v talianskom Piombino s našou výpravou!

17.5.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK