logologo_small

Vodné pólistky Slovenska silvestrovali v aute

streda, 03.01.2024|Posledná aktualizácia 3.1.2024 18:37

Vodné pólistky budú silvestrovať v aute

Naša ženská vodnopólová reprezentácia absolvovala v príprave na rozdiel od mužov aj oficiálne zápasy. Všetky krátko pred Vianocami na medzinárodnom turnaji v Szentesi. Na jednej strane to bola pre zverenkyne Cinzie Ragusovej dobrá previerka, na druhej nemilé zistenie, že viaceré hráčky nie sú dostatočne pripravené na veľké podujatie.

Slovenky prehrali v Maďarsku za tri dni všetkých päť zápasov. S Nemkami 14:15, so Srbkami 8:15, s Dunaújvárosom 7:13, s domácim Szentesom 11:13 a na záver s Veľkou Britániou 4:11. „Turnaj bol veľmi dobrý, ale bola som po ňom nespokojná, ba až sklamaná. Keď sme skončili v júni kvalifikáciu, povedala som dievčatám, že máme približne šesť mesiacov do majstrovstiev Európy, že keď chcú, aby si dali jeden mesiac voľnejší a potom nech robia všetko pre to, aby boli fyzicky a kondične pripravené najlepšie ako sa bude dať. Už počas ligových kôl na jeseň som videla, že nie všetky baby sú na tom tak, ako by mali byť a následné sústredenia s turnajom v Szentesi to iba potvrdili. Najlepšie pripravené boli tie najmladšie dievčatá, ktoré systematicky pracujú a ktoré mali aj turnaje v mládežníckych kategóriách. Pre mňa je až nepochopiteľné, ako prišli niektoré - najmä tie staršie - hráčky pripravené. Poviem to tak, ja by som si ako hráčka ani nedovolila takto prísť do reprezentácie. Radšej by som zavolala trénerovi alebo trénerke, že nestíham, nechcem, nejdem,” neskrývala rozčarovanie olympijská víťazka z roku 2004 Talianka Cinzia Ragusová, ktorá je na Slovensku už viac ako trinásť rokov a po pôsobení na lavičke našich mládežníckych reprezentácií vedie od júna tohto roka aj seniorskú reprezentáciu.

Podmienky v slovenskom vodnom póle preto dobre pozná, no argument, že vodné pólo je z objektívnych dôvodov u takmer všetkých reprezentantiek v rebríčku priorít až za školou či zamestnaním, v tomto prípade neberie. „S asistentom Jánom Baranovičom sme naplánovali prípravu tak, aby sme mali sústredenia cez víkendy. Pred sviatkami to boli dokopy tri sústredenia a tento jeden spomínaný turnaj. Problém je jednoducho inde. Dievčatá si mysleli, že im to prejde a že to bude stačiť. Družstvo je ale moja vizitka a preto som sa rozhodla pre zmeny. Musí to mať jednoducho význam. Aj pre budúcnosť a aj pre to, aby mladé dievčatá videli dobré príklady. Nebolo to teda jednoduché, ale radšej som uprednostnila mladšie hráčky, ktoré sú šikovné, natrénované a už teda aj výkonnostne lepšie,” ozrejmila dôvody tvorby nominácie Ragusová. V jej 14-člennom výbere, ktorý je momentálne na sústredení v Rumunsku, sú aj hráčky narodené v rokoch 2006 či 2007. Okrem vodných pólistiek z domácej súťaže sú v kádri aj tri legionárky - Tamara Dubná z Hannoveru, naturalizovaná Ukrajinka Dina Telipko pôsobiaca v talianskom Acquaticu Turín a Monika Sedláková z Győru. „Keď som prišla do reprezentácie, zobrala som späť aj hráčky, ktoré pod predošlými trénermi nehrávali. Snažila som sa dať znova dokopy všetky dievčatá, ale zároveň som im povedala hneď na začiatku, že musia byť pripravené. Preto teda prišlo k takýmto zmenám a myslím si, že pre budúcnosť slovenského vodného póla je to takto lepšie.”

Slovenky sú teda aktuálne v Rumunsku, odkiaľ sa vrátia domov na Silvestra. „Teraz máme od 26. decembra tréningový kemp s Rumunkami, čo je pre nás tiež dobrá previerka. A áno, silvestrovať veru budeme cestou domov v aute,” povzdychla si trénerka Sloveniek a následne ozrejmila aj ďalší program. „Na Nový rok si dievčatá oddýchnu a 2. januára sa stretneme v Topoľčanoch. Odtiaľ potom vyrazíme do Holandska.”

V Eindhovene nastúpia Slovenky v D-skupine od 5. januára deň po dni postupne proti Britkám, Nemkám a Bulharkám. S prvými dvomi súperkami sa stretli nedávno v Szentesi, Bulharky zdolali v júni v kvalifikácii 20:12. „Podľa toho, čo sme videli, musím, žiaľ, povedať, že Britky sú pred nami. Majú super družstvo, kde je asi sedemnásť kvalitných hráčok. Keď sa k tomu pridalo, že sme hrali katastrofálne, prehrali sme o sedem gólov. Nemky sú hrateľné. Aj proti nim sme robili strašné chyby. Musíme sa ich vyvarovať a zabojujeme o výhru. No a Bulharky, tam predpokladám, že by sme mali byť favoritky. Mali byť,” dodala poslednú vetu už s úsmevom Cinzia Ragusová, ktorá verí, že aj napriek problémom v príprave bude po šampionáte so svojimi zverenkyniami spokojná. Či sa tak stane, sa dozvieme od 5. do 13. januára.( Denník Šport, Patrik Tkáč)

SLOVENKY NA SÚSTREDENÍ V RUMUNSKU

BRANKÁRKY: Ema Petrunčíková, Ella Pechová.

HRÁČKY V POLI: Nela Mešterová, Adriana Kovalčiková, Alexandra Hindošová, Miroslava Stankovianska, Monika Sedláková, Barbora Baranovičová, Alina Kopolovets, Janka Kurucová, Tamara Dubná, Dina Telypko, Karin Kačková, Katarína Kissová

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Náš diaľkoplavec Jakub Gabriel dnes na 10 km trati na ME juniorov vo Viedni na 29.mieste

Včera

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

12.7.2024

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

12.7.2024

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

12.7.2024

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Prípravný zraz pred Majstrovstvami Európy Juniorov, 24. - 29.06.2024, Šoproň, Maďarsko

10.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie CECJM, 10. - 12.07.2024, Belehrad/SRB

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK