Predčasne ukončené súťaže, olympijská kvalifikácia žien odložená na neurčito, ale aj obava z odchodu trénerov do civilného zamestnania. Aj tieto starosti priniesla pandémia koronavírusu slovenskému vodnému pólu. Podľa prezidenta Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivana Šuleka by mohlo pomôcť presmerovanie ministerstvom zabezpečených financií z vopred stanovených účelov na tie, ktoré sú v súčasnosti najdôležitejšie.
"Sme financovaní z Ministerstva školstva a máme presne určené, na čo môžu byť peniaze využité. Zatiaľ sme pustili iba 15 percent z celkového rozpočtu klubom podľa počtu družstiev zapojených do súťaží. Pokiaľ si kluby tieto peniaze vyúčtovali, tak sme im ich už poslali. Prostredníctvom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) sme už oslovili ministerstvo so žiadosťou, aby sme mohli zrealizovať presun zo stanovených kapitol do kapitol, ktoré sú pre nás dôležité. Momentálne napríklad nemôžeme využívať peniaze z kapitoly na rozvoj športu, do ktorej spadajú práve súťaže. Toto momentálne odpadá. Preto hľadáme spôsob ako pomôcť klubom k tomu, aby mohli čerpať aj viac ako je základná kapitola zahŕňajúca tých spomínaných 15 percent určených pre mládež," uviedol Šulek pre TASR.
Tímy v slovenských súťažiach fungujú na poloprofesionálnej úrovni a hráčky i hráči majú popri vodnom póle často civilné zamestnanie. To im môže v situácii, keď nemôžu počítať s príjmom z vodného póla, čiastočne pomôcť, ale pre kluby či sekciu vodného póla SPF vzniká nový problém. "Máme vážnu obavu o trénerov, ktorí, takpovediac, nemajú do čoho pichnúť. Je reálna hrozba, že by sme o týchto trénerov mohli prísť. Ak sa zamestnajú inde a zistia, že môžu žiť aj iný život bez trénovania vodného póla, tak môžu zutekať. To by sme boli neradi. Aj preto musíme nájsť spôsoby ako si ich udržať, no uvedomujeme si, že je to aj otázka financií."
Podobná hrozba sa týka aj ich zverencov. "Pólisti, ktorí majú aj za bežných okolností civilné zamestnanie, sa mu teraz môžu naplno venovať. Máme však aj chlapcov a dievčatá, ktorí študovali a vodným pólom si niečo zarobili. Keď prídu o tento zdroj príjmu a pôjdu niekam trebárs brigádovať za lepšie peniaze, tak ich len ťažko udržíme a stratia návyk k vodnému pólu. Keď mladý človek nájde iný zmysel života a nastaví sa iným smerom, tak my mu v tom nezabránime. Takýto problém však majú aj iné športy. Boli by sme veľmi neradi, keby nám zutekali chlapci i dievčatá, ktorí boli denne v kolektíve a trénovali v bazénoch. Toto môže byť problém, na ktorý budeme musieť reflektovať," poznamenal Šulek.
Prezident SPF má záujem o udržanie trénerov a spoločne so SPF už podnikli prvé kroky. "V každej z kapitol máme možnosť uvoľniť financie pre platy trénerov, ktoré sa využívajú v súvislosti s prípravou na jednotlivé podujatia, sústredenia, prípadne súťaž. Ale úplne 'kóšer' to nie je, pretože to máme viazať k určitej aktivite. Práve preto sme oslovili aj ministerstvo. Viacero podnikateľov prišlo o zisky preto, že nemôžu podnikať a rovnako prišli o zárobok aj športovci a tréneri, ktorí nemôžu vyvíjať svoju činnosť. Takže aj my potrebujeme mimoriadny režim. Prvú časť peňazí sme dostali a do 30. apríla očakávame druhý balík. Uvidíme, v akej výške to bude. Ak to bude v plnej výške a zároveň nám dajú aj usmernenie o tom, že budeme môcť presúvať financie podľa toho, ako je potrebné, tak budeme veľmi radi a pomôže nám to. Zároveň chcem ubezpečiť, že si uvedomujeme vážnosť situácie a určite nebudeme nerozvážne šafáriť týmito peniazmi," uviedol Šulek.
Pandémia a s ňou spojená absencia zápasov ovplyvňuje aj spoluprácu so sponzormi. "Máme k nim určité záväzky. Nielenže nedostanú očakávaný priestor na zápasoch, ale problémom budú aj ich vlastné príjmy. To zase ovplyvní naše príjmy. Tie sú pre vodné pólo mimoriadne dôležité, pretože kluby sa do veľkej miery spoliehajú na dlhodobých partnerov."
Situácia s pandémiou skrížila plány aj slovenským reprezentantkám. Tie mali v marci v talianskom Terste bojovať o účasť na OH v Tokiu. O šancu popasovať sa o olympiádu však neprídu, keďže tá bola preložená na leto 2021 a dovtedy bude čas na kvalifikáciu. "Myslím si, že tá bude opäť v marcovom termíne. Bude pre nás dôležité, aby sme sa na ňu dobre pripravili. Dievčatá boli veľmi dobre nastavené, hoci nemali veľa šancí. Hrali spolu na nedávnych ME, ich forma sa postupne zlepšovala a robili sme si nádeje, že by motyka mohla vystreliť. Očakávali sme, že môžu milo prekvapiť. Niektorým z nich preloženie kvalifikácie aj trochu pomohlo, keďže ich tento rok čakajú maturity."
Rovnako ako ďalší športovci, aj vodní pólisti by v čase karantény privítali spoločnú prípravu. Možnosti ponúka športový komplex v Šamoríne a aj to je jednou zo súčasných tém SPF. "Plánovali sme tam dať iba individuálne športy ako plávanie alebo synchronizované plávanie. To by šlo aj v karanténnych podmienkach. Keby sa to rozplánovalo na celý deň, tak by to šlo. Je to aj veľmi dobre situované a mohlo by to plniť funkciu sústredenia," poznamenal Šulek.
TASR