logologo_small

Vodní pólisti KVP Nováky si veria na postup do finále Challenger Cupu!

streda, 22.11.2023|Posledná aktualizácia 22.11.2023 12:58

Vodní pólisti KVP Nováky si veria na postup do finále Challenger Cupu!

Bonusy za postup? Kdeže, nie sme vo futbale

Od minulého ročníka sú vo vodnom póle tri európske pohárové súťaže. Najprestížnejšia ostala Liga majstrov, za ňou nasleduje Európsky pohár LEN a pribudol k nim Challenger Cup. Práve v tejto tretej súťaži sa vlani podarilo dostať do štvrťfinále košickým Modrým Drakom a tento rok pre zmenu majstrovskému KVP Nováky. Nováčanom navyše prial žreb a postup medzi najlepšiu osmičku nemusí byť pre nich maximom.

V minulej sezóne KVP Nováky neprešiel cez skupinovú fázu, keď na domácom turnaji nestačil na Tenerife, Galatasaray Istanbul ani grécky Ydraikos. Teda s výnimkou tureckého zástupcu na súperov z líg, ktoré patria medzi najlepšie na svete. Modrí Draci naopak využili priaznivý žreb, v Bosne a Hercegovine jednoznačne zdolali domáce tímy VK Banja Luka i Sarajevo a z druhého miesta postúpili do štvrťfinále. Tam ich následne vyradilo Tenerife.

Košický tím sa tento rok do súťaže neprihlásil, Nováky ako majster áno. Oproti vlaňajšku je ale v nej podstatne menej kvalitných tímov, čo dáva nášmu zástupcovi šancu pomýšľať na nádejný výsledok. „Je to tak. Dôvod je ten, že sa spravila tabuľka všetkých európskych tímov podľa výsledkov v pohárových súťažiach a podľa nej sa rozdelilo, kto, kde bude hrať. Napríklad Modrí Draci sú na 62. mieste, my na 80-tom. Darmo sme teda majstri, nemali sme dostatok bodov, aby sme hrali lepšiu súťaž,“ vysvetlil tréner KVP Nováky Peter Nižný, ktorý priznal, že v klube pôvodne aj zvažovali, či ísť alebo neísť do pohárovej Európy. „Keď sme sa už prihlásili a vyšiel tento ranking, zistili sme, že sú tam skoro všetko pre nás dosť vzdialení súperi, azda s výnimkou Kranju. Navyše, na rovinu, chceli sme hrať proti lepším klubom. Naša výkonnosť je síce relatívna, ale zápasy s tímami z vodnopólovo vyspelejších krajín by nám dali viac ako hrať proti Angličanom, Portugalcom, či tímom z ďalších krajín, ktoré ani nie sú účastníci A-kategórie majstrovstiev Európy,“ pokračoval Nižný, avšak hneď na to jednoznačne zdôraznil: „Situácia je taká, že hráme Challenger Cup a sami máme možnosť vylepšiť si náš ranking. Prvý krok, postúpiť zo skupiny sme zvládli, žreb bol k nám priaznivý a urobíme všetko pre to, aby sme išli čo najďalej.“

Pri doplňujúcej otázke, či nemožno na úkor športovej kvality tejto súťaže hovoriť aspoň o akejsi ekonomickej motivácii získať viac peňazí z odmien za výhry či postupy, sa Peter Nižný najprv pousmial a následne stručne vysvetlil. „Kdeže, tu nie sú žiadne bonusy. To nie sme vo futbale. Bohužiaľ. A práve naopak. Ako som spomínal, tým, že sa tu pomerne dosť nacestujeme, je to menej výhodné. Motiváciu zarobiť tu teda určite nemáme, ale máme motiváciu ísť čo najďalej, možno aj do finále a pokúsime sa získať čo najviac bodov do už spomínaného rankingu,“ zopakoval hlavný cieľ tréner KVP Nováky.

Nižného zverenci v úvodnej fáze potvrdili rolu jedného z favoritov a postúpili zo skupiny. Anglický Polytechnic zdolali 11:8, Sporting Lisabon 15:6 a v poslednom súboji tímov, ktoré už mali istý postup, prehrali s domácim Galatasaryom 7:14. „Myslím si, že postúpiť z tejto skupiny bola pre nás povinnosť. Súperi boli slabší. Prvý zápas s Angličanmi sme síce nezačali dobre, ale bol som absolútne pokojný. Chalani sa rozbehli a výsledok otočili. Postup sme spečatili výhrou o deväť gólov nad Sportingom. Najviac ma mrzí tretia štvrtina zápasu s domácimi, ktorú sme prehrali 1:6. Po polčase to bolo pritom iba o gól. Prejavila sa tam ale kondícia a tiež fakt, že nám chýbal kapitán Juraj Zaťovič. Plus mali sme dvoch alebo troch hráčov so zdravotnými problémami a Galatasaray bol domáci, čo, samozrejme, tiež zohralo nejakú rolu,“ vrátil sa ešte k skupinovej fáze Nižný, ktorý už teraz myslí na štvrťfinálový dvojzápas so švajčiarskym Kreuzlingenom. „Priznám sa, súpera zatiaľ nepoznám. Švajčiari síce určite nepatria medzi európsku elitu, ale pripravíme sa na nich. Pozrieme si videá z ich zápasov a uvidíme. Majú aj hráčov, ktorých mená naznačujú, že nie sú Švajčiari, ale nevieme ešte o nich viac a ani ma to veľmi nezaujíma. Pripravíme sa a urobíme všetko pre to, aby sme postúpili ďalej,“ vyhlásil Nižný, ktorý v roku 2004 ako hráč CN Barcelona vyhral Európsky pohár LEN.

Nováčania odohrajú prvý zápas 25. novembra v domácom bazéne, odveta je na programe 9. decembra vo Švajčiarsku.„Podľa mňa je to výhoda. Tak ako si my pozrieme ich zápasy, určite si pozrú aj oni naše. Avšak my sme v Istanbule neboli v plnej sile. Môžeme ich teda prekvapiť a potom sa podľa toho aj pripraviť na odvetu. Takže, áno, opakujem, chceme postúpiť a možno ešte o to viac, že v prípade, že sa nám to podarí, hrali by sme opäť s celkom prijateľným súperom – slovinským Kranjom alebo iným švajčiarskym tímom Carouge. Na druhej strane, ideme do toho skromne, nechceme predbiehať, realita môže byť napokon úplne iná ako sú očakávania,“ uzavrel Peter Nižný.(Denník Šport/Patrik Tkáč)


Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

V mixe štafiet na 4x1500 metrov náš štvorlístok na ME na 7.mieste!

Včera

Od piatka do nedele sú v Štúrove pred nami MSR v plávaní mladších žiakov!

Včera

Kemp diaľkoplavcov 2024 v Piešťanoch!

Včera

Slovensko po prvý raz v histórii s rozhodcom v diaľkovom plávaní na ME!

14.6.2024

Na ME v Belehrade celkové 12.miesto vo finále voľného sóla pre Viktóriu Reichovú

13.6.2024

Štvrtok na ME v Belehrade s našimi diaľkolavcami v disciplíne na 5 km

13.6.2024

Na ME v srbskom Belehrade vstúpili v stredu do hry aj naši diaľkoplavci

12.6.2024

Viktória Reichová na ME v Belehrade vo finále technického sóla na 13.mieste

12.6.2024

Naši diaľkoplavci nabrali smer ME v srbskom Belehrade!

11.6.2024

Viktória Reichová postúpila do štvrtkového finále ME v Belehrade vo voľnom sóle!

10.6.2024

Štartujú ME v plávaní v srbskom Belehrade, prvá do hry ide v pondelok Viktória Reichová!

10.6.2024

Dobre naladení plavci sa na MSR v plávaní Open a juniorov postarali o ďalšie národné rekordy!

10.6.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK