logologo_small

Vydarené MS v plaveckých športoch v Dohe z pohľadu našej výpravy, ktorá dokázala prepísať dejiny!

pondelok, 12.02.2024|Posledná aktualizácia 19.2.2024 10:09

SVK.jpg

,, Vystúpenie našich reprezentantov na MS v plaveckých športoch v katarskej Dohe hodnotím veľmi pozitívne.Získali sme spolu osem umiestnení do 20.miesta a z toho významné štafetové umiestnenie so 7.miestom v mixe na 4x100 metro voľný spôsob, ale radosť nám spravil aj Richard Nagy 13-tym miestom, Tamara Potocká s 15-tym miestom, Matej Duša do 16-tou priečkou, podarilo sa nám prekonať sedem slovenských rekordov a z toho štyri individuálne a o tri z toho sa pričinil Matej Duša, jeden juniorský, o ktorý sa postaral Samuel Košťál - čiže toto sú všetko výsledky, ktoré si veľmi ceníme a ja ako manažérka reprezentácie v plávaní mám z toho veľkú radosť. Atmosféra na tomto podujatí bola naozaj výborná. Smolu mala Nikoleta Trníková, ktorá nám ochorela a ktorá svoju jedinú disciplínu odplávala s chorobou. To je jediná taká škvrnka, kde to osud zariadil takto, ale myslím si, že všetci podávali výkony, na ktoré môžu byť hrdí. Možno niekedy zaplávané časy našim reprezentantom vadili, že nie sú rýchlejšie, ale na MS sa viac rátajú možno umiestnenia ako tie časy. Tie umiestnenia boli tento rok ozaj super, " zhodnotila nám vystúpenie našej reprezentácie v plávaní na MS v Dohe manažérka Martina Moravcová Valko. A my sa spoločne pozrime na to, ako sa to celé v Aspire Dome v Dohe do začiatku až do konca z pohľadu Slovenska vyvíjalo!


Druhá polovica svetového šampionátu v Dohe odštartovala pre Slovensko skvele. V hre boli počas úvodného súťažného dňa Tamara Potocká, Samuel Košťál a Tibor Tišťan a tiež mužská štafeta na 4x100 m voľný spôsob v zostave Tišťan, Duša, Nagy a Jablčník.

Slovenská plavkyňa roka 2022 Tamara Potocká sa kvalifikovala do prvej 16-tky sveta v úvodnej včerajšej disciplíne z rozplavieb posledným 16-tym najrýchlejším časom 2:15,69 min.. Od osobného maxima ju delilo 1,25 s, od slovenského rekordu Martiny Moravcovej z januára 1998 ešte o 18 stotín viac. V druhom semifinále zaplávala Tamara čas 2:15,36 min a obsadila celkové 15.miesto. Ďalší naši plavci skončili v rozplavbách ale zlepšili si osobné ale aj národné maximá.Tibor Tišťan prekonal na 50 m motýlik časom 23,65 s o tri stotiny svoj slovenský seniorský rekord z augusta 2023 , čo mu v 67 člennom poli stačilo na 23.miesto, bol 13 stotín od semifinále. Len 17 ročný Samuel Košťál vo svojej premiére na seniorských MS vyhral druhú rozplavbu na 400 m vsp za 3:54,78 čím o 4,21 sekundy prekonal vlastné a aj slovenské juniorské maximum z októbra 2023. Obsadil 34.priečku spomedzi 56 plavcov. Nuž a na 4x100 m vsp sa o slovenský rekord zaslúžilo kvarteto Tišťan, Duša, Nagy, Jablčník, ktoré finišovalo v rozplavbách na 17.mieste za 3:24,70 min. A o 1,29 sekundy rýchlejšie ako naša reprezentačná štvorica v máji 2021. Od poslednej finálovej priečky ju delilo 10 sekúnd.


TAMARA.jpg

MUZISTAFETAMS.jpg

Úvodný deň naozaj parádny - 4 štarty - jedno semifinále a 3 slovenské rekordy.

V pondelok sme mali v hre na MS v katarskej Dohe v Aspire Dome v disciplíne na 200 metrov voľný spôsob len Františka Jablčníka. V rozplavbách na 200 metrov voľný spôsob dohmatol v čase 1:50,88 min., čo ho v 67-člennom štartovom poli zaradilo na 37.miesto. Na priamy postup do semifinále bolo treba prinajhoršom čas 1:47,37 min. Dvadsaťočný člen trnavského klubu STU zaosta za osobným rekordom 27 stotín a od ,,bradatého " bezmála 38-ročného slovenského rekordu Marcela Gériho, svojho času tiež odchovanca trnavského plávania , z augusta 1996 ho delilo 82 stotín.


FRANTIŠEK.jpg

Na MS v plaveckých športoch v katarskej Dohe sme podobne ako v pondelok, tak aj v utorok mali v hre len jedného zástupcu a bol ním mladý 17-ročný plavec s premiérou na šampionáte Samuel Košťál. Predstavil sa vo svojej druhej disciplíne na MS a po 400 metroch voľný spôsob dnes plával 200 metrov motýlik. V utorkových rozplavbách dosiahol čas 1:59,90 min. a celkovo obsadil 26. miest z 39 pretekárov v účastníckom poli. Za svojím maximom zaostal o 1,06 sekundy, na postup do 16-členného semifinále mu chýbalo 2,38 sekundy: ,, Nevyšlo mi to podľa predstáv, nenaplnil som si očakávania, " prezradil bronzový medailista z juniorských ME 2023: ,,Stopäťdesiat metrov som rozbehol dobre, ale v poslednej 50-tke som vytuhol asi najviac doteraz v mojom živote. Rýchlo som sa dostal do extrémne vysokých ,,laktátov ," čo nebolo dobré. Škoda, že sa mi nepodarilo zaplávať lepší čas." Samo si hneď v prvý súťažný deň bazénových súťaží zlepšil osobné maximum v kraulovej štvorstovke o vyše štyri sekundy. Druhou disciplínou teda ukončil svoj individuálny súťažný program v Dohe. Pre nášho mladého reprezentanta to bola premiéra na seniorských MS v dlhom bazéne. Ako hodnotí svoj debut? ,,So štvorstovkou som spokojný, nakoplo ma to. V motýliku som však zrejme na seba utvoril prílišný tlak, lebo som chcel zaplávať dobrý čas, takže to bolo náročné na stres. Nie som veľmi spokojný s mojou premiérou na MS, pretože mi nevyšla moja hlavná disciplína."


SAMUEL.jpg

Z našich reprezentantov vo štvrtý deň bazénových súťaží (v stredu) na MS v dlhom bazéne upútal najviac Matej Duša, ktorý v rozplavbách na 100 metrov voľný spôsob obsadil 21.miesto v slovenskom rekorde 49,12 sekundy. Svoje predošlé maximum v kráľovskej disciplíne z domáceho júnového šampionátu 2022 prekonal o 55 stotín: ,, Som spokojný, " prezradil po pretekoch 23-ročný šprintéra a dodal: ,, Pred štartom som nevedel, čo môžem od seba čakať, keďže som sa pred MS pripravoval hlavne na 50-tku.Tá ma len čaká, ale, ako vidieť, tréning sa prejavil aj na stovke, čo ma teší. Už bolo načase s časom pohnúť. Vyšlo mi všetko, aj keď záver posledných 15 metrov bolel. Vedel som, že to po 50-tich metroch bude ťažké a ,,blesky" pôjdu do mňa, ale udržal som to," vraví víťaz deviatej z 12-tich rozplavieb. Len 19 stotín od semifinále komentoval takto: ,, Lepší rekord bez semi ako semi bez rekordu, postup bude možnom nabudúce." Málo priečok delilo od postupu aj naše dve zvyšné želiezka v ohni. Teresa Ivan dohmatla na 50 m znak v osobnom rekorde 28,90 s (doteraz 29,34 s) na 22.mieste, 44 stotín od semifinále, a na rovnakej pozícii aj Richard Nagy v polohovke na 200 m za 2:02,89 min., ktorému chýbalo na účasť v 16-tke 1,37 sekundy: ,, Chcel som o trochu lepší čas. Dvojstovka je na mňa trochu krátka, nestačím sa v jednotlivých spôsoboch dostať do rytmu, ale je to najlepší čas od roku 2017, čo nie je najhoršie, " vravel Nagy, ktorý utvoril platný slovenský rekord 2:01,78 min na jednom zo svojich siedmich ,,dlhých" šampionátov v Budapešti 2017: ,,Prvý raz v živote som na znaku netrpel a pred kraulom som si povedal, že nie som vôbec zadýchaný, čo je dobrý signál pred mojou hlavnou štvorstovkou. Bárs by som mal taký pocit aj na nej pred kraulom.Štvorstovka je až v posledný deň, a, ako sa vravi, bič plieska na konci, takže uvidíme."


Teresa.jpg

Vo štvrtok sa nám na MS v katarskej Dohe predstavili ďalšie dve naše želiezka, ktoré, žiaľ, skončili svoje účinkovanie už v rozplavbách. Nikoleta Trníková v disciplíne na 200 metrov prsia zaplávala výsledný čas 2:31,52 min a ten jej stačil nakoniec na 21.miesto z 29 plavkýň, o dve priečky nižšie, teda na 23.mieste z 85 pretekárok na štarte skončila Lillian Slušná na 100 metrov voľný spôsob časom 56,01 s.

A čo piatok? V piatok sme mali na MS v plaveckých športoch v katarskej Dohe v hre trojlístok Matej Duša, Tibor Tišťan a Tamara Potocká. Najväčšiu radosť nám urobil Matej Duša, ktorý na 50 metrov voľný spôsob obsadil 16.miesto v národnom rekorde 22,11 sekundy. Vlastné maximum z dopoludňajších rozplávb prekonal v semifinále o jednu stotinu sekundy. Najnovším zlepšením sa priblížil štyri stotiny k olympijskému B-limitu a 15 k prísnejšiemu A-limitu, ktorý jediný zaručuje účasť na tohtoročných OH v Paríži. Týmto výkonom Matej podčiarkol skvelú formu na týchto MS, veď v stredu pokoril aj svoj slovenský rekord na dvojnásobnej trati o 55 stotín na 49,12 s. : ,,Prvých 15 metrov som nebol taký rýchly ako ráno, neviem, ako som to mohol dotiahnuť na ďalší rekord, " povedal po dohmate v semifinále: ,,Po dohmate som cez zahmlené okuliare najprv videl 22,50 s, našťastie, bolo to 22,11 s. Keby som mal v semifinále takú prvú 15-tku ako ráno, mohlo to byť ešte lepšie. Celkovo som však spokojný, bolo to dobré.Ešte stotina dolu zo slovenského rekordu znamená, že forma je a teším sa už na ďalšie preteky," zhodnotil náš plavec účinkovanie na 50-tke. Dopoludnia finišoval v deviatej z 12-tich rozplavieb za 22,12 s sedem stotín za víťazným Srbom Barnom a o 13 stotín skôr ako pri vlastnom národnom maxime v auguste 2022 na ME v Ríme, čo ho v rekordnom 117-člennom štartovom poli vynieslo na 16-tu postupovú priečku do semifinále: ,, Išiel som tam s tým, že narobím ,,harakiri" a prekonám osobný rekord, čo sa mi podarilo, takže sa teším," prezradil Matej. Tibor Tišťan v disciplíne na 100 metrov motýlik obsadil 43.miesto časom 55,27 s, bezmála sekundu za osobným maximoma necelé tri od semifinále a Tamara Potocká na 50 metrov motýlik bola po nešťastnom predčasnom odskoku diskvalifikovaná.


TIBOR.jpg

MATEJ.jpg

V predposledný deň súťaží v bazénovom plávaní na MS v katarskej Dohe sme mali znova dôvod na obrovskú radosť! Teresa Ivan v disciplíne na 50 metrov voľný spôsob obsadila 18.miesto časom 25,40 s, pričom od postupu do semifinálovej 16-tky ju delilo 19 stotín sekundy. Miešaná štafeta Matej Duša, Tibor Tišťan, Lillian Slušná a Teresa Ivan na 4x100 metrov voľný spôsob obsadila 7.miesto z 20-tich štafiet časom 3:31,67 min a to znamenalo postup nášho štvorlístka do popoludňajšieho FINÁLE na MS v Dohe! Nuž a v ňom riadne kopla naša štvorica do vrtule a vyplávala nakoniec krásne 7.miesto s výsledným časom 3:29,88 min., čo znamenalo vytvorenie nového slovenského rekordu. Parádne zlepšenie z rána, veď ich postupový čas do finále bol 3:31,67 min. Doplňme, že starý rekord z Fukuoky mal hodnotu 3:31,41 min.


Stafeta.jpg

V posledný súťažný deň malo Slovensko v hre len Richarda Nagya, ktorý obsadil konečnú 13. priečku v disciplíne 400 m polohové preteky na MS v katarskej Dauhe. V nedeľných rozplavbách dosiahol čas 4:20,76 min a nedostal sa do finálovej osmičky. Posledný postupový čas mal hodnotu 4:15,84. V rovnakej disciplíne bola prihlásená medzi ženami Nikoleta Trníková, no na preteky pre chorobu nenastúpila.


RICHARD.jpg

Ako MS zhodnotili naši plavci a manažérka reprezentácie v plávaní Martina Moravcová Valko?

https://fb.watch/qiLXzzmVdr/

https://fb.watch/qiLYyrFNTc/

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityplávanie
Mohlo by vás zaujímať

Náš diaľkoplavec Jakub Gabriel dnes na 10 km trati na ME juniorov vo Viedni na 29.mieste

Včera

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

12.7.2024

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

12.7.2024

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

12.7.2024

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Prípravný zraz pred Majstrovstvami Európy Juniorov, 24. - 29.06.2024, Šoproň, Maďarsko

10.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie CECJM, 10. - 12.07.2024, Belehrad/SRB

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK