logologo_small

Bývalá reprezentantka v plávaní IVANA LANGE napísala otvorený list premiérovi a vláde  

štvrtok, 11.02.2021|Posledná aktualizácia 11.2.2021 09:23



Od iných berieme zákazy, prečo nie aj riešenia ?

Pre pandémiu a s ňou súvisiace prijaté opatrenia u nás má slovenské plávanie už bezmála rok zatvorené bazény, takže jeho športovci nemôžu trénovať v ich prirodzenom prostredí. Tento stav donútil bývalú úspešnú slovenskú plavkyňu Ivanu Lange-Walterovú napísať otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi, vláde, hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi a splnomocnencovi vlády pre mládež a šport Karolovi Kučerovi.


Dlhoročná reprezentantka v úvode obsiahleho listu, ktorý zverejnila na webe a aj na facebooku Slovenskej plaveckej federácie, podotkla, že si uvedomuje závažnosť epidémie a, samozrejme, je za to, aby sa dodržiavali všetky nariadenia, ale tvrdí, že šport sa musí stať súčasťou riešenia momentálnej situácie a nepokladať ho len za jednu z príčin šírenia. „Netrúfam si hodnotiť, aké kritériá by mali byť aplikované na iné športové odvetvia. Dovolím si však tvrdiť, že po 40 rokoch strávených v bazénoch po celom svete dokážem posúdiť, do akej miery je možné dodržiavať protipandemické opatrenia pri vykonávaní plaveckého tréningu,“ píše Ivana Lange. „Som každodenne svedkom, že je to možné, nakoľko vediem skupinu plavcov v Rakúsku. Bazény zostali otvorené počas celej druhej vlny pandémie a plavcom tak bolo umožnené naďalej trénovať a pripravovať sa na vrcholné súťaže, prakticky bez obmedzení.“  


BAZÉNY NIE SÚ KÚPALISKÁ  


Podľa bývalej olympioničky je logické zatvoriť kúpaliská pre verejnosť, kde sa ľudia pohybujú nekontrolovane, rozprávajú sa, hrajú sa a majú telesný kontakt – ich správanie vo vode je diametrálne odlišné od plaveckého tréningu. Plavci však plávajú kontrolovane v dráhach, z ktorých každá zaberá podľa bazéna (25 a 50 m) plochu 62,5 a 125 štvorcových metrov, od steny sa odrážajú v kontrolovateľných intervaloch, pri tréningoch vydychujú vzduch z pľúc do chlórovanej vody... „Mohla by som vymenovať mnoho ďalších dôvodov, ale už tieto by mali stačiť na to, aby bolo každému zreteľné, že športové plávanie je pri dodržiavaní protiepidemiologických opatrení z hľadiska šírenia nákazy ten najbezpečnejší šport,“ tvrdí Ivana Lange. „Bazénová voda predstavuje dezinfekčné prostredie a šírenie nákazy v nej je nulové. Moje stanovisko je podopreté správou Svetovej zdravotníckej organizácie, že vírus sa v chlórovanej vode nerozširuje.“  

 Fakt je, že šíreniu pandémie dokážeme zabrániť dodržiavaním protipandemických opatrení, ale „musí ísť o opatrenia, ktoré sú každému šité na mieru“, myslí si bývalá elitná plavkyňa. „Otvorenie plavární pre šesť osôb bez rozdielu, bez ohľadu na rozmer a kapacitu objektu, bolo len gesto na papieri.“ Pri dodržaní predpisov by totiž v bazéne s rozmerom 50x25 m mohli plávať maximálne dvaja plavci, keďže k nim treba rátať trénera, pracovné sily zabezpečujúce dezinfekciu a zo zákona plavčíka. „Bazény zostali zatvorené, lebo ekonomicky by to bolo absolútne nerentabilné. Hodinový lístok by stál 200 až 300 eur, prenájom dráh pre športové kluby sa neoplatí ani komentovať.“ Za jedno z opatrení s pozitívnym účinkom na utlmenie šírenia pandémie pokladá Ivana Lange decentralizáciu: „Združovanie osôb do tzv. bublín je toho presný opak, príklad - sociálne domy. Je oveľa jednoduchšie kontrolovať menšie, zmysluplne zložené tréningové skupiny vo viacerých bazénoch na Slovensku. Do bazénov by mali prístup testované osoby, ktoré budú dodržiavať predpisy s tým, že ak sa náhodou vyskytne pozitívny prípad, bazén sa na určitú dobu zatvorí, vydezinfikuje sa a znovu sa otvorí.


ZÚFALÝ STAV, ZÚFALÝ KROK


Viacnásobná účastníčka MS a ME upozorňuje, že „momentálne opatrenia a opakujúci sa lock-down dohnali Slovenskú plaveckú federáciu k zúfalému kroku sponzorovať otvorenie súkromného centra v Šamoríne vlastnými finančnými zdrojmi a financiami rodičov plavcov, ktorí sú pre nedostatok alternatívy ochotní deťom zaplatiť sústredenie vo výške luxusnej dovolenky. A to v období, keď verejné plavárne nemajú žiadne finančné zdroje na údržbu už tak zúfalého stavu“. Navyše z hľadiska kapacity tzv. bubliny sú tréneri nútení selektovať, ktoré deti si sústredenie takpovediac zaslúžia a ktoré nie. 

Plávanie je, na základe celosvetových výskumov, najzdravší šport vôbec, tvrdí exreprezentantka, má blahodarné účinky na bábätká aj seniorov, pri liečení zranení i rehabilitáciách:   „Každé jedno dieťa, ktoré vie plávať, je o jednu potenciálnu obeť utopenia menej. Obávam sa, že výsledky ignorovania dôležitosti plaveckej výuky sa ukážu v letných mesiacoch.“ Ivana Lange je presvedčená, že pandémiu raz ľudstvo zdolá: „V ten deň bude život pokračovať ďalej, niekomu ľahšie, niekomu ťažšie. Ale plavci budú musieť začať prakticky od nuly. A čo je najhoršie pre každého športovca – všetci sme stratili vieru a naše vízie. Trpezlivosť patrí medzi naše pracovné nástroje, ale ak nemáme žiadnu perspektívu, žiadny termín otvorenia bazénov a len negatívne ohlasy od Vás na naše návrhy resp. prosby prezidenta SPF pána Šuleka, to všetko bude mať nedozerné následky na reprezentáciu našej krajiny. Pohybujem sa v medzinárodnom športe a mám prehľad o riešeniach v iných krajinách. Všetky krajiny svetovej plaveckej federácie FINA našli spôsob, ako udržať tento po atletike druhý najpopulárnejší olympijský šport pri živote. Na každodennej báze sa trénuje vo všetkých okolitých štátoch. Radi si berieme príklad z iných krajín, hlavne čo sa týka lockdownov a zákazov. Prečo si nezoberieme príklad z toho, čo robia okolité krajiny pre plavecké športy? Len s veľkým smútkom a nepochopením sa pozerám, ako sa zaobchádza s mojím športom, ktorý našej krajine získal olympijské medaily (Martina Moravcová) a rešpekt iných krajín. Rada by som Vám pripomenula, že športové výsledky na medzinárodnej úrovni sú vysvedčením aj vlády a za šport zodpovedných rezortov, aké podmienky dokázali našim športovcom vytvoriť. Toto vysvedčenie sa za momentálnych podmienok nebude nikomu z nás páčiť minimálne ďalšie dve olympiády.


SCHOVÁVAME SA DOMA 


Bývalá reprezentantka je presvedčená, že v bazéne je možné cielenými opatreniami významne znížiť hrozbu nákazy vírusom. Odmieta aj argument, že bazény sa zatvorili preto, lebo ich súčasťou sú wellness centrá, v ktorých sa plavci združujú a navzájom sa infikujú. Tento dôvod pokladá za irelevantný, keďže wellness centrá nie sú pre plavecký tréning potrebné. „Aplikovať jedno opatrenie, zatvorenie všetkých športovísk, bez ohľadu na ich veľkosť a infraštruktúru považujem za amaterizmus, neznalosť problematiky, alibizmus, alebo dokonca za vedomé uľahčovanie si vlastnej práce,“ konštatuje Ivana Lange-Walterová, ktorá v liste – na základe presných čísel – ponúka aj riešenia, aby mohli bazény pre plavcov v súčasnej situácii fungovať. „Celý svet sa pripravuje na olympijské hry v Tokiu. Budú sa konať za podmienok, ktoré sme si pred časom nevedeli ani len predstaviť. Podmienok, ktorým sa musíme prispôsobiť, hľadať riešenia a naučiť sa s nimi žiť. Svet sa mení. Zatiaľ sa na Slovensku pred touto novou výzvou schovávame zavretí doma.“    

 Dlhoročná slovenská reprezentantka s bohatými skúsenosťami s plávaním aj v Nemecku, USA, Juhoafrickej republike alebo Rakúsku, ktorej manžel viedol a vedie špičkových pretekárov vrátane víťazov OH a MS, adresátov svojho listu naliehavo žiada, aby rozhodnutia o uzavretí bazénov u nás urgentne a objektívne prehodnotili po konzultácii s prevádzkovateľmi bazénov, aj so športovými a plaveckými odborníkmi. „Počíta sa každý pohyb, keď musíme zvládať obmedzenia. Je potrebné nájsť spôsob, ako sa hýbať každý deň, tvorivo a bezpečne,“ pomáha si slovami generálneho riaditeľa WHO. „Účelom môjho listu nie je kritika opatrení, ale návrh riešenia situácie plavcov na Slovensku, ktorí už prakticky rok nemôžu vykonávať svoj šport, resp. zamestnanie,“ apeluje na kompetentných bývalá dlhoročná reprezentantka Slovenska, účastníčka OH, MS a ME.   

Autor: Roman Riša / denník Šport

Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

Fantastický Filip Gero na EYOF 2025 s druhou striebornou medailou pre našu výpravu

25.7.2025

Filip Gero v Skopje s postupom do večerného finále na 400 m polohové preteky

25.7.2025

Majstrovstvá sveta v Singapure sa pre naše akvabely skončili: Slovenský tím ukázal svoju silu a potenciál!

25.7.2025

Vo štvrtok na EYOF 2025 v Skope tri razy semifinále našich reprezentantov v plávaní!

24.7.2025

Štafeta dievčat vo finále na 4x100 m voľný spôsob nakoniec ôsma!

23.7.2025

Na MS v Singapure zaznamenali naše akvabely ďalší z pekných výsledkov!

23.7.2025

Tretí súťažný deň na EYOF 2025 v Skopje a tretie finále pre Slovensko!

23.7.2025

Dve mladé slovenské plavkyne vo večernom programe v Skopje

22.7.2025

V utorok na EYOF-e v Skopje bazénové semifinále a finále pre naše farby!

22.7.2025

Striebornú medailu pre Slovensko na EYOF 2025 v Skopje vylovil z vôd srdca Balkánu Filip Gero!

22.7.2025

Naše synchronizované plavkyne s parádnym výsledkom v Singapure, sú 15. na svete v súťaži technických tímov!

21.7.2025

Európsky olympijský festival mládeže v Skopje aj s deviatkou našich mladých plavcov, vlajkonosičkou Karolína Valko!

21.7.2025

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK