Funkcionári a tréneri sa zhodujú: Nie sme kúzelníci
V polovici februára sme vás zvyčajne v súvislosti so slovenským vodným pólom informovali o konci extraligovej základnej časti a štarte nadstavby. Podľa rozpisu súťaže na sezónu 2020/21 tak malo byť aj teraz, ale ako je už dlhšie známe, všetko je inak. V extralige sa odohrali iba dve neúplné kolá, väčšina mládežníckych súťaží sa ani nezačala a všetky vodnopólové tímy od najmenších až po seniorov od 15. októbra vôbec netrénujú! Epidemiologická situácia na Slovensku je navyše teraz ešte horšia ako na jeseň, a tak je návrat vodných pólistov do bazénov stále v nedohľadne. Aký to môže mať vplyv na budúcnosť tohto kolektívneho športu, sme zisťovali u funkcionárov, trénerov a bývalých reprezentantov.
GEJZA GYURCSI: KONKURENTOM SME DALI VEĽKÝ NÁSKOK
Prvý respondent, ktorého sme oslovili, je Gejza Gyurcsi. Ako hráč mal česť hrať za výber sveta, dlhé roky pôsobil v silných zahraničných súťažiach a so slovenskou reprezentáciou sa predstavil v roku 2000 na olympijských hrách v Sydney. V súčasnosti je manažér našej mužskej a chlapčenských reprezentácií a zároveň pôsobí aj ako asistent trénera extraligovej Slávie UK Bratislava. Ako vníma aktuálnu situáciu? „Veľmi zle. Pokúšali sme sa urobiť aspoň nejaké sústredenia, mali sme rozpracovaný plán karanténneho centra v Novákoch najprv pre reprezentáciu do 17 rokov a potom aj pre reprezentáciu do 15 rokov, ale zakaždým to padlo. Hráči boli nabudení, tešili sa, aj rodičia chceli, aby ich deti mohli opäť športovať... Žiaľ, nedá sa,“ opisuje aktuálnu bezmocnosť vodnopólových funkcionárov Gyurcsi, ktorého mrzí, že tento niekoľkomesačný výpadok len ťažko v blízkej budúcnosti utajíme na medzinárodných podujatiach. „Našim konkurentom sme dali veľmi veľký náskok. Dosť, čo sme sa v posledných rokoch už sami trápili a na medzinárodnej úrovni sme nedosahovali také výsledky, ako roky predtým. Teraz to môže byť ešte horšie. Je to veľký deficit pre naše vodné pólo, ale verím, že chuťou a motiváciou, ktorá v našich športovcoch je, to časom dobehneme.“ Manažér mužských reprezentácií tiež verí, že sa všetky súťaže vrátane extraligy v tejto sezóne ešte rozbehnú. „Záleží na tom, kedy sa opatrenia uvoľnia a kedy sa otvoria bazény. Ja verím, že v lete na to bude priestor. Minimálne mesiac treba potrénovať, dáme hlavy dokopy a aj keby boli súťaže skrátené, verím, že sa ešte bude hrať,“ uzavrel s nádejou Gejza Gyurcs.
KAROL BAČO: PREČO OKOLITÉ KRAJINY TRÉNUJÚ A MY NIE?
Karol Bačo mladší je jedna z najväčších osobností slovenského vodného póla v ére samostatnosti. Napriek menšiemu vzrastu vo vode vždy vynikal ako hráč, úspechy dosahuje aj ako tréner a za vodné pólo často bojuje aj mimo bazénov. V súčasnosti športový riaditeľ a tréner košického ŠK Hornets už v októbri v médiách otvorene kritizoval prísnu stopku pre plavecké športy a rovnaký názor zastáva aj teraz. „Situácia je vážna, až tragická. Dovolím si tvrdiť, že ako plavecké športy sme najviac obmedzovaní. Pre mňa je záhada, prečo v okolitých krajinách dokážu vodní pólisti trénovať a my nie. Je mi jasné, že situácia je zlá, ale za dodržiavania rôznych opatrení by sme to dokázali zvládnuť. Stačí prísť do Maďarska a tam vidíme, že aj deti trénujú,“ poukazuje na stav vodného póla u našich južných susedov Karol Bačo mladší, ktorý sa netají tým, že má obavy o budúcnosť svojho športu na Slovensku. „Bude to mať veľký vplyv na výkonnosť všetkých hráčov a tým aj reprezentačných družstiev. Považujem to za dosť veľký problém, pretože aj dotačný systém sa odvíja od toho, aké výsledky reprezentácie dosahujú. A ťažko sa ich dá dosiahnuť, keď my netrénujeme a naši súperi áno. Určite sa to prejaví,“ myslí si Bačo a pridáva aj ďalšie smutné konštatovanie: „Nie sme kúzelníci, aby sme takýto výpadok dokázali dohnať. Mrzí ma, že od rozdelenia republík sme boli jeden z najúspešnejších kolektívnych športov, zúčastnili sme sa na olympiáde, viackrát na majstrovstvách sveta, sme pravidelní účastníci majstrovstiev Európy a teraz musíme čeliť takejto extrémne vážnej situácii. "
MICHAL GOGOLA: NAJVIAC TO POCÍTIA DETI A MLÁDEŽ
Michal Gogola je ďalší z úspešnej slovenskej generácie účastníkov olympijských hier v Sydney, ktorý zostal po skončení aktívnej kariéry pracovať vo vodnopólovom prostredí. Bývalý reprezentačný brankár bol manažér KVP Nováky a v súčasnosti je majiteľ Národného centra vodného póla v tomto meste. To je však už štyri mesiace bez vodných pólistov... „Aktuálnu situáciu vnímam veľmi negatívne. Je to veľký problém pre celý slovenský šport. Je mi čudné, že na Slovensku to nejde, kým okolité krajiny zjavne našli spôsob, ako fungovať a ďalej trénujú aj hrajú súťaže,“ hovorí takisto ako Bačo jeho bývalý reprezentačný spoluhráč Gogola. Najviac podľa neho na aktuálnu situáciu dopláca mládež a športujúce deti. Či a kedy sa všetky ich súťaže reštartujú, je nateraz otázne. „Nikto si to nedovolí prognózovať. Ja som však optimista a verím, že nie len extraliga, ale aj všetky mládežnícke súťaže sa za pár týždňov či mesiacov rozbehnú,“ praje si Gogola o to viac, že vie, aké problémy malo slovenské vodné pólo už pred pandémiou. „Tento stav to len prehĺbi. Bude nás stáť veľa síl, času a energie, aby sme na Slovensku opäť vrátili vodnému pólu primát hrdého olympijského športu,“ zakončil Michal Gogola.
MICHAL KRATOCHVÍL: JE MI SMUTNO, ALE SOM OPTIMISTA
Vodné pólo má v porovnaní s futbalom, hokejom, basketbalom, volejbalom či hádzanou nevýhodu, že už niekoľko rokov ho na Slovensku hrajú len poloprofesionáli či amatéri. Mužská extraliga z toho dôvodu nedostala potrebnú výnimku a od polovice októbra má vynútenú stopku. V tíme posledného majstra Slovenska z roku 2019, ktorým je Slávia UK Bratislava, nájdeme aj ďalšieho bývalého reprezentanta Michala Kratochvíla, ktorý je zároveň predseda úspešného mládežníckeho klubu XBS Šamorín. Viac ako to, že nemôže trénovať on, ho mrzí, že bez vody sú stovky mladých vodných pólistov z celého Slovenska. „Je mi z toho smutno. Náš šport upadá a niečo také nám veru absolútne nepomáha. Žiaľ, nemôžeme s tým momentálne nič urobiť,“ vyjadruje bezmocnosť ďalší z ľudí pôsobiacich v slovenskom vodnom póle Michal Kratochvíl, ktorý má jasno aj pri otázke, či a akým spôsobom by sa mohli súťaže dohrať. „Za aktuálnej situácie nie je až tak podstatné, či sa odohrá všetko alebo len v nejakom skrátenom režime. Najmä u detí je najpodstatnejšie, aby sa čo najskôr vrátili do bazénov, aby hrali, aby našli stratenú motiváciu... To je najdôležitejšie. Vrátiť mládeži radosť zo športu. A čo sa týka mužskej extraligy? Keďže je to akýsi vrchol nášho vodného póla, bolo by fajn, keby sa nejakým spôsobom uskutočnila nadstavba alebo play-off, ale ako som povedal, pre mňa je podstatnejšie, aby sa do bazénov čím skôr vrátili deti,“ hovorí šéf klubu XBS Šamorín a na margo budúcnosti nášho vodného póla s nádejou dodáva: „Čas ukáže, ako táto dlhá prestávka ovplyvní naše vodné pólo. Nebol by som až taký skeptický, čo sa týka dlhodobejšej budúcnosti. Pauza je síce už dosť dlho, ale dá sa to dobehnúť. Verím, že práve tým entuziazmom to dokážeme a možno si budeme všetci okolo vodného póla vrátane detí tento šport ešte viac užívať. Uvidíme....“
Kiežby mal Michal Kratochvíl pravdu a mohli sme čím skôr aj v súvislosti s vodným pólom radšej písať o úspechoch našich športovcov, ako o tom, že nemajú kde trénovať.
Autor: Patrik Tkáč / denník Šport