logologo_small

Gejza Gyurcsi, manažér vodnopólovej reprezentácie Slovenska: ,, Benedek bol pre nás ako Boh vodného póla!"

štvrtok, 18.06.2020|Posledná aktualizácia 18.6.2020 22:25

Maďarské vodné pólo prišlo v krátkom čase o dve veľké hviezdy. Vo veku 84 rokov zomrel v stredu trojnásobný olympijský víťaz vo vodnom póle György Kárpáti z Maďarska. Dnes opustil svet vo veku 47 rokov ďalší trojnásobný olympijský víťaz Tibor Benedek.

Kárpáti získal zlaté medaily na olympijských hrách 1952 v Helsinkách, 1956 v Melbourne aj 1964 v Tokiu. Z olympijských hier 1960 v Ríme odišiel so spoluhráčmi z maďarskej reprezentácie s bronzovou medailou.

„Opustil nás Pelé vodného póla,“ napísal na sociálnej sieti maďarský premiér Viktor Orbán. Po konci hráčskej kariéry Kárpáti pracoval ako tréner v Maďarsku aj Austrálii, v roku 1976 bol v realizačnom tíme maďarskej reprezentácie, ktorá na olympijských hrách v Montreale získala zlaté medaily.

Kárpáti bol posledným žijúcim členom maďarského tímu, ktorý v Melbourne 1956 zdolal vtedajší Sovietsky zväz 4:0 v stretnutí hranom len pár týždňov po potlačení ľudového protikomunistického povstania v krajine. Súboj vstúpil do histórie aj označením ako „Krv vo vode“ najmä pre drsnú hru a slávnu fotografiu maďarského hráča Ervina Zadora, ktorý sa vynoril z bazéna so zakrvavenou tvárou po údere od Valentina Prokopova. Maďari neskôr zdolali vo finále Juhosláviu 2:1. „Sovietskych hráčov sme vtedy považovali za symboly utláčateľského režimu. V napätej politickej situácii, v ktorej sme sa nachádzali, to bolo osobné stretnutie s našimi oponentmi. Po rokoch musím priznať, že nám čiastočne pomohol aj rozhodca. Boli sme malá krajina, ktorá bojovala s veľkým sovietskym Goliášom,“ spomínal si počas života Kárpáti, ktorý v maďarskom tíme odohral 162 stretnutí.

Tibor Benedek podľahol rakovine pankreasu. Bývalý kapitán a tréner maďarského reprezentačného tímu odstúpil v máji zo všetkých funkcií. Okrem troch zlatých olympijských medailí (2000, 2004, 2008) má Benedek v zbierke aj titul majstra sveta 2003 a majstra Európy 1997. Ako tréner priviedol Maďarov k zlatu na svetovom šampionáte 2013. Je to výnimočná osobnosť vo svete vodného póla. Zomrel vo veku nedožitých 48 rokov.

Na úmrtie Tibora Benedeka reagovali aj naše známe osobnosti, ktoré si proti nemu zahrali a ktoré na neho budú rady spomínať.

Peter NIŽNÝ, tréner reprezentácie Slovenska a KVP Nováky : ,, Som v šoku ako zrejme celé Maďarsko a celý vodnopólový svet. Vôbec neviem podrobnosti o jeho úmrtí, ale každopádne, je to pre jeho blízku rodinu a celý vodnopólový svet veľká strata.Tibor patril medzi najúspešnejších maďarských športovcov v histórii. Zlatý hetrik z olympiád, k tomu svetové a európske šampionáty a najvyššie klubové vrcholy. Dosiahol v tomto športe prakticky všetko, čo sa dalo. Neuveriteľne na sebe poctivo pracoval. Pamätám si, že spomedzi všetkých hráčov bol najserióznejším a málokedy som ho videl s úsmevom. Asi aj preto, lebo ako kapitán zlatej generácie bol pod tlakom. Húževnatý ľavoruký hráč, na ktorého bolo treba dávať sústavne a neúnavne pozor a aj to nestačilo. Touto cestou chcem vyjadriť jeho rodine v mene Slovenskej plaveckej federácie úprimnú sústrasť."


Karol BAČO mladší, asistent v reprezentácii Slovenska, tréner ŠK Hornets Košice : ,, Každý kto sa pohybuje vo svete vodného póla vie, že Tibor Benedek bol legendou svetového vodného póla, už len to, že bol trojnásobným olympijským víťazom hovorí jasnou rečou. Ja som mal to šťastie a nielen ja, ale koniec - koncov generácia spoluhráčov ako Alexander Nagy, Gejza Gyurcsi, Peter Nižný, Peter Veszelits, Róbert Kaid a ďalší, mali sme možnosť proti nemu častokrát hrať.Chodili sme v tom období keď aktívne hrával za reprezentáciu na sústredenia do Maďarska kde sme odohrali množstvo tréningových alebo aj oficiálnych zápasov proti tomuto mužstvu. Po ľudskej stránke takáto udalosť všetkých zasiahne, o tom niet, samozrejme , pochýb. Bola to obrovská postava svetového vodného póla, aj čo sa týka celkovej histórie a nielen tohoto obdobia. Trojnásobných olympijských vítazov nájdete v máloktorom športe a obzvlášť je toto kolektívny šport kde OH môžete vyhrať len raz. Byť trojnásboným olympijským víťazom po sebe je v nejakom športovom odvetví je niečo úžasné a Tiborovi sa to podarilo, klobúk dole. Vyjadrujem hlbokú, úprimnú sústasť.


Gejza GYURCSI, manažér mužskej vodnopólovej reprezentácie Slovenska, asistent Slávie UK Bratislava : ,, Som nesmierne smutny. Tibora Benedeka som spoznal vďaka televíznym prenosom maďarskej televízie v roku 1993, teda pred mnohými rokmi. S kamarátmi, bratmi Holasovcami sme si nahrávali na VHS videokazety všetky zápasy družstva fialových - UTE Budapešť, kde hrával. Keď cez týždeň mali zápasy Ligy majstrov, ihneď po našich tréningoch sme utekali k nim pozerať koniec zápasu (bývali blizko pri bazéne) a po skončení sme si hneď púšťali celý zápas od začiatku. Dušanovi a Peťovi som prekladal všetky komentáre a rozhovory s Tiborom, bol pre nás ako BOH vodného póla. Neskutočný hráč a veľký hráčsky vzor. O pár rokov neskôr, keď som sa dostal do reprezentácie Slovenska a chodili sme hrávať proti maďarskej reprezentácii a človek ho tam videl naživo a hral som proti nemu, to bol, poviem vám, neskutočný zážitok. Myslím si, že nielen pre mňa, ale aj pre všetkých spoluhráčov. Neskôr sme sa stretávali aj na vrcholných podujatiach a tak sme sa postupne zoznámili. Minulý rok v máji som organizoval pre náš klub Slávia UK Bratislava jeden tréningový výjazd pred finálovými zápasmi do Budapešti a vybral som mladé družstvo juniorov UVSE, kde Tibor bol hlavným trénerom. S Peťom aj Dušanom nám ostala krásna spomienka na Tibiho. Česť jeho pamiatke."

Juraj ZAŤOVIČ, bývalý kapitán a reprezentant Slovenska, hráč KVP Nováky: ,, Tibi bol veľká osobnosť nielen maďarského, ale aj svetového vodného póla. Mnoho ľudí ho dokonca pasuje za jedného z najlepších hráčov histórie. Jeho úspechy to len umocňujú a je veľmi smutné, že musel takto predčasne odísť. Odohral som mnoho zápasov proti nemu, či už súťažných, alebo tréningových a bola to pre mňa veľká česť. Jeho veľkosť nespočívala iba v jeho výkonoch vo vode, ale aj mimo nej. Bol veľký človek s veľkým srdcom. Nech odpočíva v pokoji."

Alexander NAGY, bývalý reprezentant, asistent v ŠK Hornets Košice : ,, Kedže sme s Tiborom Benedekom boli jedna generácia, mal som tú česť a šťastie s ním, či proti nemu odohrať veľa zápasov. Či už na reprezentačnej, alebo na klubovej úrovni. Bol jedinečný ako hráč a hlavne ako človek. Bol ten, o ktorých sa hovorí, že sú vyvolení. Bol lídrom vo vode ako Kapitan a tiež mimo bazéna. Jeho športové úspechy sú ťažko prekonateľné, no všetci, ktorí ho poznali, stále vyzdvihovali jeho inteligenciu a fair play. Česť jeho pamiatke."

Róbert KAID, bývalý reprezentant, tréner ŠKP Modrí Draci : ,, Mal som tú možnosť ho spoznať aj bližšie pri našich nespočetne veľa spoločných vzájomných sústredeniach na linke Maďarsko-Slovensko, hlavne v Budapešti a tie trvali aj dva, či tri dni. Neskutočne skromný športovec, pracant predovšetkým pre tím a človek s veľkým srdcom. Raz na jednom trojdňovom hernom sústredení v Budapešti, kde bol celý národný tím Maďarska v počte 23 hráčov, my sme na to sústredenie dorazili v počte 11 hráčov. Z tých 11- tich ešte dvaja ochoreli,takže prakticky sme celé herné sústredenie odkrútili deviati.Po piatom rannom tréningu má videl hotelovej hale ako poobede si idem dať jednu cigu pred odpočinkom a keď ma videl povedel”Róbi dere ide”čiže poď sem,a hovorí mi “klobúk dole pred vašim družstvom , v takom počte ste to fantasticky ustáli, normálne až nechápem skadiaľ sa vo vás berie tá sila-energia, že vy stále idete a vládzete a ty dupľom na tom pravom krídle stále vieš dať šprint. Spoluhráči mi povedali, veď Robi je ako elektrická myš,do útoku stále zapne také obrátky že tí moji spoluhráči, čo tam hrajú na tej strane, nestíhajú .Popritom nazval únavu nášho mužstva “ už chodíte ako zombíci “čo ma veľmi rozosmialo a aj to správne odhadol.A ešte mi dodal, vieš toto je naše nominačné sústredenie a z 23 hráčov sa to potom zúži na 18! Vďaka Tibi, vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine a najbližším - ”BOL SI A VŽDY BUDEŠ KRÁĽ!”

Ladislav BOTTLIK, legenda vodného póla: ,, Ja si Tibora Benedeka najviac pamätám z finále OH v Sydney v roku 2000, keď Maďarsko hralo proti Rusku, Tibor dal vtedy 4 alebo 5 gólov. Pamätám si to preto, lebo za ruské mužstvo nastúpil vtedy Stratan, ktorý hral u mňa v roku 1996 v slovinskom Koperi.Maďarov som dobre poznal, pretože odohrali sme proti sebe množstvo zápasov. Bola to mimoriadna športová osobnosť, ľudsky veľmi príjemný, sympatický človek. Je to veľká strata pre vodné pólo, nech odpočíva v pokoji."


Ladislav VIDUMANSKÝ starší, bývalý tréner Miškolca : ,, Ráno som uverejnil na svojom FB profile fotku z 8.februára z tlačovej konferencie, keď sme hrali proti sebe v zápase Miškolc vs Újpest a vtedy bol Tibike plný plánov a optimizmu.Nie zo dňa na deň sa to celé okolo jeho zdravotných problémov začalo, to sa ťahalo vyše dva aj pol roka, keď mu prvý raz diagnostikovali jeho ochorenie a v podstate vedel to celé ešte ,, naozaj pekne vytiahnuť." Ja som ho v podstate poznal odmalička, od teenegerských krokov keď začal hrať vodné pólo. Stretávali sme sa pravidelne v jednotlivých zápasoch, neskôr ako repre tréneri a naposledy ako kluboví tréneri. Pán hráč, pán tréner, legenda vodného póla, ktorá veľa znamenala nielen v maďarskom ale aj v celosvetovom vodnom póle. Je to veľká tragédia, ak odíde človek v takom mladom veku. Zostane nám v spomienkach ako veľký hráč a veľký človek, ktorý urobil pre vodné pólo všetko čo vedel."

Autor: SPF, TASR, Foto: Gejza GyurcsiSpracoval Patrik Pavelka
Autor vodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Poznáme rozpis zápasov v novej vodnopólovej extraligovej sezóne mužov

Dnes | VODNÉ PÓLO

ŠK Hornets Košice obhájil trofej, vo finále žiaril brankár Tomáš Balog

Včera | VODNÉ PÓLO

Na Slovensku štartuje dnes nová vodnopólová sezóna

18.9.2020 | VODNÉ PÓLO

Druhý barážový turnaj vo vodnom póle mužov o postup do extraligy sa koná v Košiciach

11.9.2020 | VODNÉ PÓLO

Vo Vrútkach štartuje vodnopólová baráž o postup do extraligy mužov

27.8.2020 | VODNÉ PÓLO

Pondelkové stretnutie u splnomocnenca vlády pre šport

24.8.2020 | COVID-19, DIAĽKOVÉ PLÁVANIE, PLÁVANIE, SYNCHRO, VODNÉ PÓLO

Informácie pre členov SPF o víruse COVID 19 - Aktualizované o novinky!

19.8.2020 | DIAĽKOVÉ PLÁVANIE, PLÁVANIE, SYNCHRO, VODNÉ PÓLO

Vodnopólová rodina smúti, zomrel Michal Schmuck

9.7.2020 | VODNÉ PÓLO

Vodnopólové kluby v Košiciach začali s prípravou na novú sezónu

11.6.2020 | VODNÉ PÓLO

Hoferica so Semanom by mali byť lídrami omladeného Miškovca

10.6.2020 | VODNÉ PÓLO

O olympiádu zabojujú vodné pólistky až v januári

27.5.2020 | VODNÉ PÓLO

Vodnopóloví reprezentanti majú za sebou prvé kilometre  

24.5.2020 | VODNÉ PÓLO

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK