Kontrolné preteky v šamorínskej bubline príjemne prekvapili, Trníková prekonala bradatý rekord Moravcovej

štvrtok, 25.02.2021|Posledná aktualizácia 26.2.2021 11:15

Sú za nami ďaľšie kontrolné preteky v šamorínskej bubline. Tentoraz súťažili prevažne juniori a seniori, doplnení o žiakov, ktorí sa "nezmestili" z kapacitných dôvodov do kontrolných pretekov žiakov. Sám som bol zvedavý čo čakať, keďže už o dva týždne nás čakajú kvalifikačné preteky a to ,, Veľká cena Slovenska ", na ktorú sa chystá väčšina reprezentantov. No bol som príjemne prekvapený kvalitou, ktorá nám bola ponúknutá.

Skôr ako si zhrnieme preteky mi však nedá aby som sa nepoďakoval SPF, že umožnila plavcom opäť skúsiť pôžitok z pretekov a aj nám divákom sledovať LIVE stream. Každou hodinou prenosu to bolo lepšie a lepšie a verím, že na ďaľších pretekoch to už bude super.

Kontrolných pretekov sa zúčastnilo 269 pretekárov prevažne zo Slovenska s výnimkou štyroch pretekárov z Čiech. V samotných pretekoch nás čakalo 18 individuálnych disciplín pre ženy a 18 pre mužov plus 6 štafiet rozdelených do piatich poldní. Medzi ženami kvalitu potvrdili za posledné obdobie naše najúspešnejšie dva ženské ročníky 2002/2003, ktoré získali z 18 disciplín až 17 víťazstiev (celkovo 36 pódiových umiestnení). Ani čerství seniori medzi mužmi (ročník 2002) sa nestratili a získali spolu 4 víťazstvá (15 pódiových umiestnení). Naviac medzi ženami všetky víťazné časy mali bodovú hodnotu väčšiu ako 700 bodov a u mužov len tri víťazné časy bol pod touto úrovňou. Na prípravné preteky slušný parameter.

V medailovej štatistike medzi mužmi dominoval Adam Halas (8 štartov - 8-0-0), ktorý úplne ovládol 100 metrové trate, zvíťazil s výnimkou 100 m voľný spôsob vo všetkých a medzi ženami Martina Cibulková (13 štartov - 6+2+2), ktorá pre zmenu vyhrala v takmer všetkých kraulových disciplínach (100,200,400,800,1500).

Najväčší počet medailí získal Tomáš Peciar, ktorý sa postavil na štart 15-tich !!! disciplín s bilanciou 1-8-2 a stal sa kráľom druhých miest (hoci bol viackrát najlepší slovenský plavec, mal to šťastie, alebo smolu, že ho 5 krát preplávali českí pretekári). Najlepšie bodové výkony medzi ženami predviedla už tradične Nikoleta Trníková (819b), ktorá tiež prekonala slovenský rekord Martiny Moravcovej na 400m pp (4:40,09 min.) a medzi slovenskými mužmi to boli Adam Halas a Tomáš Peciar( 795b).

Preteky odštartovali svižným tempom disciplínou 100 m voľný spôsob, kde vcelku pohodlne zvíťazili Vladimí Štefánik (48,96s - 773b) a Martina Cibulková (56,01s - 722b). Na 200 m prsia nenašiel premožiteľa Alex Kušík (2:14,23 - 717b) a už tradične Nikoleta Trníková (2:23,82 - 819b). V šprinte na 50m motýlik začal Adam Halas (23,81 - 762b) svoju púť za 8 zlatými. Medzi ženami v tesnom finiši o dve stotiny pred Zorou Ripkovou zvíťazila Tamara Potocká (27,03 - 733b). Na 400m vs Tomáš Peciar (3:49,03 - 795b) odštartoval svoju striebornú púť, keď ako najlepší zo Slovákov nestačil na výborného Adama Hlobeňa (3:46,96 - 817b). Medzi ženami sme mali Déjà vu. Plece pri pleci od úvodného štartu vedľa sebe rovnako ako v zime plávali Martina Cibulková a Sabína Kupčová. No pre zmenu tentokrát nerozhodli stotinky, ale dohmatli v identickom čase (4:15,81 - 764b). Poldeň zakončili štafety 4x50m vs mix, kde si víťazstvo pripísala Dukla.

Druhý poldeň odštartovalo 200 m voľný spôsob, kde dobrú formu prezentovala Martina Cibulková (2:00,18 - 775b) a medzi slovenskými mužmi opäť Tomáš Peciar (1:49.71 - 743), ktorého však na druhé miesto odsunul Adam Hlobeň zo Znojma. Šprint 50 m znak priniesol druhé víťazstvo Tamare Potocke j(28,65 - 719b) a jediné víťazstvo Tomáša Peciara paradoxne v jeho najslabšom pódiovom výkone pretekov (26,09 - 617b). 100m motýlik priniesol pre Zoru Ripkovú nielen zlato, ale konečne aj vytúžený čas pod minútu (59,83 - 760b) Adam Halas začal galapredstavenie na 100 m vzdialenosti (53,06 - 744b). 400m polohové preteky priniesli najlepší moment pretekov a to prekonanie rekordu Martiny Moravcovej v podaní Nikolety Trníkovej (4:40,09 - 790b). Medzi mužmi s ľahkosťou zvíťazil Alex Kušík (4:24,80 - 697b), záver poldňa opäť patril štafetám, tentokrát 4x50m pp mix, kde zvíťazila VŠKUK.

Tretí poldeň začal kategóriou 50m prsia, kde nikoho nenechala na pochybách o svojich kvalitách Nina Vadovičová (31,60 - 738b) a medzi mužmi si šiel svoje Adam Halas (28,22 - 716b). V kategórii 200 m motýlik potvrdzuje svoju dominanciu Zora Ripková (2:14,54 - 702b) a medzi mužmi už akoby sa dohodli víťazí Adam Hlobeň pred Tomášom Peciarom (2:00,37 - 727b). Pokračujeme 100 m znak, kde kvalitným finišom víťazí Tamara Potocká (1:01,02 - 727b) a medzi mužmi opäť Adam Halas (54,85 - 707b). 200m pp preteky patrili favoritke Nikolete Trníkovej (2:13,99 - 752b) a medzi mužmi kvalitnému výkonu Alexa Kušíka (1:59,82 - 765b). Na konci poldňa ako vždy štafety, tentokrát 4x50m vs. Ženy ovládla štafeta PK Tenaxu Žilina a mužov jednoznačne šamorínsky XBS.

Štvrtý poldeň odštartoval 50m voľný spôsob. U mužov dominoval Vladimír Štefánik (22,59 - 719b) a medzi ženami si začína post slovenskej jednotky budovať mladá Lillian Slušná (25,49 - 727b), 100m prsia si uchmatol Adam Halas (1:01,30 - 746b) a medzi ženami v šesť stotinovom súboji s Ninou Vadovičovou zvíťazila Nikoleta Trníková (1:08,21 - 764b). 200m znak vybojoval Simon Kliment (2:01,79 - 652b). Medzi ženami sme videli ďaľšiu drámu, Emma Marušáková si vybudovala náskok, no zrýchlením v záverečnej päťdesiatke dokázala Robin Reindl dohmatnúť v rovnakom čase (2:13,30 - 715b). Záverečná stovka 100m polohové preteky len potvrdila dominanciu Adama Halasa (54,24 - 795b) na tejto vzdialenosti. Medzi ženami zvíťazila vo výbornej forme plávajúca Tamara Potocká (1:02,38 - 743b). Bodkou za poldňom boli štafety 4x50m pp muži a ženy. Chlapci z XBS potvrdili, že v krátkom bazéne sú aktuálne topka a v dramatickom finiši medzi ženami si víťazstvo tentoraz uchmatla Trnava.

Záverečný poldeň bol v znamení dlhých tratí. Svoju púť so strieborným leskom zakončil 14. a 15. štartom Tomáš Peciar, ktorý si švihol tak 800m (8:03,91 - 769b) ako aj 1500m (15:44,9 - 722b) na druhom mieste za Čechmi Adamom Hlobeňom (800m) a Davidom Koutným (1500m) a zakončil pre neho vydarené preteky. Medzi ženami na 800m vs hneď v úvodných metroch ušla a zvíťazila Martina Cibulková( 8:50,87 - 736b). Na 1500m vs Ana Oliva Šprláková-Zmorová potvrdila svoje kvality a zaplávala nový slovenský juniorský rekord (17:04,21 - 720b) a skončila druhá. Prekvapením sa vo svojej premiére na 1500m vs v krátkom bazéne stala Martina Cibulková, ktorá systémom štart - cieľ zaskočila všetkých a v slušnom čase (16:52,28 - 745b) získala zlato.

Prvé preteky sezóny sú za nami, boli skvelé tak po športovej ako aj organizačnej stránke a dúfame, že ich bude ešte výrazne viac a už teraz sa tešíme o dva týždne na Veľkú cenu Slovenska do Šamorína.

Autor: Pavol Cibulka je otcom slovenskej reprezentantky v plávaní Martiny Cibulkovej

Autor
Značky
home
top

Usmernenie k vyplácaniu ŠO v SPF a najčastešie otázky členov

26.3.2024

Vodní pólisti KVP Nováky vyhrali tretíkrát za sebou základnú časť Extraligy!

26.3.2024

Vodnopólová reprezentácia žien U19 na ME v Záhrebe v skupine C s Rumunskom, Švajčiarskom a Ukrajinou

26.3.2024

Školenie trénerov 1. kvalifikačného stupňa a jeho všeobecná časť

22.3.2024

Prezident SPF Ivan Šulek a generálna sekretárka Ivana Lange na stretnutí s ministrom cestovného ruchu a športu SR Dušanom Keketim

21.3.2024

Naši juniorskí vodnopóloví reprezentanti na ME do Bulharska nepostúpili!

18.3.2024

Majstrovstvá Slovenska v diaľkovom plávaní v bazéne a 1.kolo SP v DP v Žiline

17.3.2024

Kvalifikácia o postup na vodnopólové ME U19 v Lodži už od piatka, sledujte zápasy LIVE!