Pod záštitou medzinárodnej plaveckej federácie sa uskutočnilo pred mesiacom úvodné podujatie tohtoročnej Svetovej série v synchronizovanom plávaní. Organizovali ho za morom v USA a bolo to naozaj celkom netradičné. Súťažiace totiž predviedli vlastné zostavy z domáceho bazéna vo svojej krajine a rozhodcovia im následne pridelili body spoza počítačov. Vedenie našej reprezentácie sa už dávnejšie rozhodlo, že sa tejto série nezúčastní. Jana McDonnell, manažérka reprezentácie SR v synchronizovanom plávaní sa svojho času vyjadrila, že si túto súťaž so záujmom pozrie a že ona sama sa najviac zameria na to, ako sa s takouto formou súťaže dokážu vysporiadať samotní rozhodcovia. Ak sledujete naše synchronizované plávanie, tak viete veľmi dobre, že jednou z našich FINA A medzinárodných rozhodkýň je Lucia Shepard. Je to bývalá akvabela, ktorá súťažne pretekala za Sláviu STU Bratislava a to v rokoch 1991 až 2000 a v reprezentácii aktívne pôsobila v rokoch 1996 až 1999. Ako akvabela sa zúčastnila Comen Cupu v Egypte v roku 1995 a v Ríme v roku 1996, nechýbala ani na ME v roku 1999, ktoré sa konali v tureckom Istanbule. Rodáčka z Petržalky žije momentálne v americkom New Jersey. Ako FINA rozhodkyňa pôsobí od roku 2008 a ako domáca rozhodkyňa od roku 2000. FINA A licenciu získala v roku 2017. Má množstvo skúseností z pôsobenia v zahraničí, koniec-koncov pôsobila desať rokov v metropole Českej republiky v Prahe a pre zmenu päť rokov pôsobila v Londýne. Aktuálne žije už šesť rokov v spomínanom New Jersey. Je maminkou dvoch detí a pracuje ako riaditeľka implementácie interných predpisov (Head of Policy Implementation Americas). A aby sme nezabudli, má PhD z Univerzity Karlovej z Prahy. Spoločne sme si tento neobvyklý ,,šampionát" za morom rozobrali.
,,Rozhodovala som na FINA World Series v synchronizovanom plávaní, ktoré sa po prvýkrát v histórii tohto typu pretekov konali virtuálne. Bola som oslovená priamo z FINY, či by som chcela rozhodovať na tomto podujatí, s čím som nakoniec súhlasila. Samozrejme som nevedela, čo od tohto nového formátu očakávať. Okrem toho som od MSMJ v Šamoríne nerozhodovala. Nakoniec som ale bola veľmi príjemne prekvapená" začala Lucia naše rozprávanie. Očakávania od nového formátu boli veľké na všetkých stranách, boli to vody neprebádané a pre všetkých to bola jedna veľká skúsenosť: ,,Súťaž organizovala FINA s USA Artistic Swimming. Samotné rozhodovanie zostáv prebehlo dva týždne predtým ako sa súťaž vysielala. Všetci rozhodcovia a iní funkcionári museli podpísať zmluvu o mlčanlivosti, aby sa výsledky neprezradili dopredu. Pred súťažou musel každý rozhodca / rozhodkyňa absolvovať test internetového pripojenia, aby sa pri samotnom rozhodovaní predišlo technickým problémom. Dva dni pred súťažou prebehol technický míting pre rozhodcov, kde nám bolo vysvetlené ako to bude fungovať."
A ako vyzeralo samotné rozhodovanie? ,,Samotné rozhodovanie prebiehalo dva poldne cez víkend 6.-7. februára. Rozhodcovia sedeli doma pri počítačoch vo svojich krajinách v Amerike, Európe, Ázii a dokonca aj v Austrálii. Organizácia samotnej súťaže prebiehala tak, že pred každou disciplínou bola porada na Zoome, po porade sme sa odhlásili zo Zoomu a prihlásili na špeciálny i-judge portál, kde každý rozhodca v tom istom čase sledoval tú istú zostavu. Po každej zostave všetci rozhodcovia naraz udelili známky elektronicky cez ten istý portál. Každému rozhodcovi bol vytvorený aj samostatný Whatsapp účet pre komunikáciu s organizátormi a hlavnou rozhodkyňou súťaže pre prípad, že by rozhodca stratil pripojenie alebo mal iné technické problémy."
Doplňme, že samotná súťaž bola odvysielaná na FINA TV a webovej stránke Team USA o dva týždne neskôr, teda 20. a 21. februára. Na to aké mali mnohí obavy z tejto novinky, to nakoniec vypálilo vcelku pozitívne. Pozitíva v tom našla aj naša Lucia Shepard : ,,Čo mi prišlo pozitívne na tomto formáte je, že po prvýkrát všetci rozhodcovia a diváci videli zostavy z toho istého pohľadu. Na normálnych pretekoch sú rozhodcovia rozsadení okolo bazéna, diváci sedia na tribúne a ďalší diváci pozerajú zo záznamu, takže každý vidí zostavy z trochu iného uhla. Tu videli všetci to isté. Ďalšie pozitívum vidím v tom, že sa súťaže mohli zúčastniť aj tí, čo by normálne na Svetovú sériu necestovali, lebo im to nedovoľujú financie alebo iné dôvody. Takto sa video nahralo na domácom bazéne a ,,cestovala" iba nahrávka. Nakoniec by som rada zmienila aj to, že na tejto súťaži bola vytvorená samostatná súťažná disciplína „sólo mužov“ a muži taktiež mohli súťažiť aj v disciplíne kombinovaných zostáv. To potvrdzuje predsavzatie FINA zahrnúť viacej mužov do tohto športu."
Bolo čo tejto ,,novinke" aj vytknúť? ,,Čo sa týka negatív - určite by bolo lepšie, keby sa súťaže zúčastnilo viac krajín. Nízka účasť sa ale dá pochopiť, vzhľadom na nový formát súťaže a to, že nie všetky krajiny mohli z dôvodu celosvetovej pandémie trénovať. Ďalej by sa dala zlepšiť kvalita nahrávok zostáv. Kvalita niektorých totiž nebola vôbec ideálna, takže v prípade týchto zostáv bolo rozhodovanie z tohto dôvodu trochu náročné." Samotná súťaž priniesla aj pár technických problémov, ktoré si však divák nevšimol : ,,Mali sme aj pár technických problémov, kvôli ktorým sa rozhodovanie trochu natiahlo, ale vo výslednej produkcii to divák samozrejme nespozná." V úplnom závere našej skúsenej medzinárodnej rozhodkyni však prevláda spokojnosť : ,,Celkovo to však bola z môjho pohľadu naozaj pozitívna skúsenosť, a oceňujem, že sa FINA takto kreatívne vynašla. Samozrejme, formát štandardných pretekov je nenahraditeľný, ale keďže momentálne nežijeme v štandardných časoch, som rada, že takéto preteky prebehli a mohla som na nich rozhodovať."