logologo_small

Otvorený list prezidenta Slovenskej plaveckej federácie Ivana Šuleka

piatok, 07.05.2021|Posledná aktualizácia 7.5.2021 09:35

OTVORENÝ LIST PREZIDENTA SLOVENSKEJ PLAVECKEJ FEDERÁCIE

Vážený pán predseda vlády Eduard Heger, vážený pán minister školstva Branislav Gröhling, vážený pán hlavný hygienik Ján Mikas, vážený pán štátny tajomník pre šport Ivan Husár, vážený pán splnomocnenec vlády pre šport Karol Kučera, vážený pán prezident SOŠV Anton Siekel,

dovoľte mi opätovne sa obrátiť na Vás, vážené autority zastupujúce občanov Slovenska, v našom prípade športovcov plaveckých športov a požiadať Vás v mene Slovenskej plaveckej federácie, ako aj za  prevádzkovateľov bazénov na Slovensku o pomoc pri riešení nášho vážneho problému. Po žiadosti, ktorú som Vám odoslal dňa 27. apríla 2021, sme s veľkým potešením prijali správy v médiách o začatí riešenia našej situácie s bazénmi. Z ministerstva školstva, sekcie športu mi bola elektronickou poštou doručená dňa 4.5.2021 informácia, že v stredu 05.05.2021 bude na rokovaní vlády predložený nový návrh Covid automatu, ktorý bude riešiť vyššie, priaznivé počty osôb pre 25 a 50 metrové bazény a tieto opatrenia nadobudnú okamžitú platnosť. Uvedené informácie zazneli aj v hlavných správach televízie Markíza z úst štátneho tajomníka pre šport. Na základe týchto pozitívnych správ začali vo všetkých mestách na Slovensku po siedmych mesiacoch nútenej odstávky napúšťať a ohrievať 25 a 50 metrové bazény, niektoré prevádzky mali problém s personálnym obsadením a preto boli nútení robiť rýchly nábor do zamestnania. Príprava prevádzky bazéna po odstávke trvá obvykle desať dní a je ekonomicky náročná. Športové kluby štyroch plaveckých športov sa s radosťou začali venovať problematike rozdeľovania svojich športovcov do skupín tak, aby zabezpečili všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré pripravilo SPF. S veľkým rozčarovaním sme však v stredu večer prijali správu, že na rokovaní vlády SR sa o covid šport automate a zvýšení počtu športovcov na bazéne ani nerokovalo, pričom pandemická komisia, ako aj užšie konzílium s návrhom ministerstva ŠVVaŠ, ktorý odborne pripravovalo spolu s SPF súhlasili.

Chápeme že bezpečnosť všetkých občanov, vrátane športovcov je pre Vás na prvom mieste, tak ako pre nás je dnes na prvom mieste zabezpečenie bazálnych podmienok pre všetkých členov SPF. Každý deň oddiaľovania uvoľnenia opatrení zvyšuje napätie a stres medzi členmi SPF, ale aj u prevádzkovateľov bazénov, ktorí vyvíjali enormné úsilie pre zabezpečenie otvorenia prevádzky aj pri stratovom režime.

Obraciam sa na Vás pán premiér, aby ste sa svojou autoritou pokúsili urýchliť proces otvárania bazénov pre športovcov vo vyšších počtoch ako 6 osôb, lebo súčasné podmienky sú v porovnaní s inými športami a krajinami neporovnateľné, priam likvidačné pre naše štyri plavecké športy. Plávanie by malo byť pre každé dieťa na Slovensku základnou zručnosťou, nakoľko nie je iba športom, ale z bezpečnostného hľadiska je dnes nutnou potrebou. 

Za Vašu ochotu si vám dovolím srdečne poďakovať a verím, že dokážete našim športovcom, trénerom, športovým odborníkom, ale aj prevádzkovateľom bazénov a rodičom športovcov vyčariť v čo najkratšom čase úsmev na perách. My sa Vám za to odvďačíme skvelými výkonmi v bazénoch.


S úctou,

Ivan Šulek, prezident Slovenskej plaveckej federácie

Spracoval Patrik Pavelka
Autor SPF
Mohlo by vás zaujímať

Ďalší parádny výsledok na ME v SP na Madeire, naše akvabely na fantastickom 6.mieste!

Včera

Utorok na ME vo Funchale: Lea na krásnom 9. mieste, v akcii aj naše mladé dievčatá na Comen Cupe 2025

Včera

Trénerka našich vodných pólistiek Cinzia Ragusa pred kvalifikáciou v Novákoch: ,, Dať súperkám jasne najavo, kto je tu doma!"

Včera

Historický úspech pre naše akvabely, na ME nechali za sebou elitu!

Včera

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti dominovali na 57.ročníku Dunajského pohára vo vodnom póle mužov!

Včera

Na ME v DP v Starom Grade malo Slovensko zastúpenie aj v rozhodcovskom zbore.

2.6.2025

Šampionát vo Funchale štartuje už v pondelok!

2.6.2025

Naši diaľkoplavci na ME v Starom Grade s historicky najlepším umiestnením!

31.5.2025

Druhý tréningový deň za nami – dievčatá ladia posledné detaily!

31.5.2025

Na ME v DP v Starom Grade dnes v knockoute na 3 km v hre Lucia Slámová, tréner Vachan: ,,Lucka plávala pekne, musím ju pochváliť!"

30.5.2025

Na ME v Chorvátsku v DP výborný výkon Rastislava Čačíka na 5 km trati!

29.5.2025

Slovenská výprava v synchronizovanom plávaní odlieta na ME do Funchalu!

29.5.2025

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK