logologo_small

Otvorený list prezidenta SPF Ivana Šuleka kompetentným orgánom!

štvrtok, 06.01.2022|Posledná aktualizácia 6.1.2022 14:28

Vážený pán splnomocnenec vlády pre šport,

Vážený pán štátny tajomník pre šport,

Vážený pán prezident SOŠV,


dovoľte mi najskôr zaželať Vám v roku 2022 veľa zdravia, pohody a hlavne radosti zo športu. Obraciam sa na vás ako na najväčšie autority v oblasti športu s prosbou o pomoc. Mojou povinnosťou, ako prezidenta organizácie zastrešujúcej štyri olympijské športy s viac ako 4 tisíc členmi, je zabezpečiť primerané podmienky športovcom všetkých kategórií a športovej úrovne na Slovensku. Uvedomujem si, že súčasná situácia spôsobená pandémiou je pre celú spoločnosť deprimujúca, ale dovolím si vás upozorniť, že pre plavecké športy je to už skoro tretí rok doslova neúnosné a ohrozuje to naše doteraz úspešné športy.


Sme jediný šport na Slovensku, ktorý trénuje v špecifických podmienkach vo vodnom prostredí, ktoré sa nedá nahradiť žiadnou alternatívou. Ďalším našim hendikepom je ekonomická stránka prevádzky bazénov, vďaka ktorej sme opäť jedným z mála športov na Slovensku, ktoré sa delia počas svojho tréningového procesu o športovisko s verejnosťou. Dnes sme v situácii, kedy je síce vyhláškou povolená prevádzka športovísk pre športovcov registrovaných v národných športových zväzoch, avšak z ekonomických dôvodov je opäť viac ako 80% bazénov na Slovensku zavretých. Ak verejnosť, ktorá má zákaz športovať v bazénoch aj v režime OP nemôže vyplniť priestor medzi tréningami, mestá a obce neotvoria takéto zariadenia na dve až štyri hodiny pre športový klub, ktorý tiež nemá všetkých členov v režime OP a nedokáže uhradiť vysoký nájom, ktorý zahŕňa stratu z verejnosti.


Dokážeme pochopiť veľakrát aj vašu bezmocnosť v presadzovaní pre šport vhodných riešení, ale ak vidíme, že sa opäť otvárajú školy, krúžky, lyžiarske strediská a reštaurácie v určitom bezpečnostnom režime, nedokážeme pochopiť, prečo nie je možné, aby tí istí nenakazení študenti v poobedňajších hodinách robili niečo pre svoje zdravie a správnou činnosťou využívali svoj voľný čas. Prečo sa nemôžu opäť použiť niektoré prvky z covidsport automatu, aby sme mohli tak, ako všetky okolité krajiny v Európe trénovať a súťažiť, pričom susedné štáty majú väčšie percento nakazených už novým vírusom omikron ako Slovensko. Patríme medzi športovcov, ktorí sú veľmi zodpovední, cieľavedomí a skromní aj vďaka športu, ktorý vykonávame v neobvyklom prostredí pre človeka od dvoch do štyroch hodín denne.


Týmto si Vás dovolím v mene SPF požiadať, aby ste sa svojou osobnosťou zasadili o sprístupnenie bazénov na celom Slovensku, alebo aspoň finančne pomohli kompenzovať stratu prevádzkam bazénov, ktorá im vzniká stratou nájmu od verejnosti, čo vedia prevádzkovatelia dokladovať. Žiadame tak o rovnakú pomoc, ako štát poskytol piatim kolektívnym športom.


Verím, že nám pomôžete zachrániť šport, ktorý by mal byť súčasťou výbavy každého človeka. Tu by som mohol v téme pokračovať o tom, aké katastrofálne následky budú mať zatvorené plavecké školy pre mládež. Garantujem vám, že bude viac obetí medzi mladými ľuďmi pre plaveckú negramotnosť, ako bolo obetí z pandémie za celé tri roky.


S úctouIvan Šulek

Prezident / president

Spracoval Patrik Pavelka
Autor
Mohlo by vás zaujímať

Pred nami sú ďalšie dve kolá Slovenského pohára v diaľkovom plávaní,sťahujeme sa na východ

Dnes

Médiá: Naša plavecká výprava dnes odcestovala na ME do Ríma

Včera

Bohatá fotogaléria - piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v DP na 5km, Bátovce

Včera

Piate kolo SP v diaľkovom plávaní a MSR v diaľkovom plávaní na 5km - Bátovce! Výsledky a bohatá fotogaléria!

Dnes

Slovenskí vodní pólisti v príprave na ME porazili doma Slovinsko, v utorok v Šamoríne hráme s Nemeckom

Včera

Záverečné hodnotenie akcie | Sústredenie plaveckej reprezentácie pred EYOF, 07. - 21.07.2022, Poprad

Včera

Nominačný list | FINA WORLD JUNIOR ARTISTIC SWIMMING CHAMPIONSHIPS 2022

Včera

Nominačný list | Tréningová príprava 06.08.2022, Šamorín

Včera

Nominačný list | Tréningová príprava 08. - 18.08.2022, Šamorín

Včera

Novinky v tábore našich vodných pólistov a vodných pólistiek pred ME v Splite

6.8.2022

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2022/VSVP/U57/P

5.8.2022

Uznesenie a hlasovanie VSVP SPF č. SPF/2022/VSVP/U56/P

5.8.2022

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK