logologo_small

Plavec Matej Duša si pochvaľuje odchod do USA

štvrtok, 01.04.2021|Posledná aktualizácia 25.5.2021 09:19

Plavec MATEJ DUŠA si pochvaľuje odchod do USA – súťažný odpich ozdobil slovenským rekordom

V samom závere roka utvoril v rozlúčke so Slovenskom národný rekord v krátkom bazéne, v súťažnom rozbehu v USA pridal ďalší v dlhom. Matej Duša si doterajšie pôsobenie za oceánom pochvaľuje študijne aj plavecky.

Pred niekoľkými dňami zažiaril na mítingu ISCA na Floride, keď vo finále kraulovej päťdesiatky dohmatol v slovenskom rekorde 22,71 druhý, celkom tesne za víťazným Američanom Caelebom Dresselom, momentálne najlepším šprintérom sveta, v dlhom bazéne dvojnásobným olympijským a trinásťnásobným svetovým šampiónom.„Beriem tento výsledok s rezervou, Caeleb nebol v optimálnej forme, ale určite to stálo za to a bol to zážitok. Je veľmi príjemný človek, v cieli mi povedal: Dobrá robota! Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej,“ povedal nám 20-ročný študent univerzity Queens v severokarolínskom meste Charlotte.

Ešte viac než umiestenie v 160- člennom poli ho však potešil posun osobného i národného maxima, vďaka čomu si zabezpečil aj miestenku na májové ME v Budapešti. Nastúpil som na štart s cieľom splniť limit na majstrovstvá Európy,“ prezradil bratislavský rodák. „Veril som, že možno mám aj na A-limit, čo by zároveň značilo slovenský rekord a veľké osobné zlepšenie, no nebol som si úplne istý, či mi forma vydrží, keďže vrchol americkej sezóny som mal o týždeň skôr na univerzitnom šampionáte USA druhej divízie. Už pred dohmatom som však vedel, že je to dobré.“  

Jeho predošlé osobné maximum malo hodnotu 23,22 – zlepšenie o pol sekundy na päťdesiatke je vskutku veľký skok.  „Prakticky celý plavecký život som trénoval stredné a dlhé trate, ale s vedomím, že jedného dňa šprintérsky dozrejem a budem čistý šprintér,“ hovorí Matej Duša, ktorý si v závere decembra na kontrolných pretekoch v šamorínskej „bubline“ prisvojil na tejto trati aj slovenský rekord v 25 m bazéne časom 21,68 s.  „Keď som prišiel do Ameriky, venujem sa hlavne päťdesiatke a stovke, a všetko, čo som doteraz natrénoval, sa prenieslo do šprintov. V minulosti som stále súťažil na krátkych tratiach, ale nikdy som v nich neexceloval. Vždy som však vedel, že som na šprinty. Posledný rok som sa im začal venovať naplno aj v tréningoch, a preto verím, že sa v nich budem rýchlo zlepšovať.“ 

Je špecialista na kraul a k nemu pridával najmä motýlik, čo sa mu v USA zíde v štafetách. Napokon na spomenutom mítingu na Floride skončil na stovke motýlik druhý v B-finále, teda dvanásty celkovo. Dušova cesta za oceán sa začala rodiť asi pred dvoma rokmi. „Definitívne som sa utvrdil, že na Slovensku sa veľmi nedá študovať a zároveň športovať na vrcholnej úrovni. Povedal som si, že musím skúsiť Ameriku. Dostal som nejaké ponuky, niektorým školám som napísal sám. Rozhodoval som sa medzi univerzitami v prvej divízii a touto v Charlotte, ktorá je najlepšia v druhej. Napokon som si vybral ju, tím univerzity Queens je dnes šesťnásobný majster druhej divízie. Ponuku zo Charlotte som dostal asi pred poldruha rokom. S tamojším trénerom sme sa následne bavili o tréningoch, poslal som mu zopár plaveckých videí. Vravel mi, čo by som mohol zlepšiť, a keďže mi to dávalo zmysel, v decembri 2019 som im podpísal príslušné dokumenty. " 

Pre pandémiu si prvý semester vlani od augusta do decembra odkrútil zo Slovenska online a na plávanie využil „bublinu“ v Šamoríne, keďže v USA aj tak neboli žiadne preteky. Po príchode za oceán na prelome rokov strávil týždeň v povinnej karanténe, avšak tri dni po jej skončení putoval do izolácie na ďalších desať dní, keďže mal znova pozitívny test. Hlavné je, že stihol vrchol univerzitnej sezóny, šampionát NCAA druhej divízie v Alabame. Jeho tím ich vyhral šiesty raz za sebou, no Matej Duša hodnotil svoje tretie miesto v kraule na 50 m a druhé na 100 m stručne: „ Nebol som veľmi spokojný s výkonmi, bol som nervózny." 

Po dohode so svojím trénerom Nickom Erikssonom skúsil využiť formu na najbližších pretekoch a bol z toho slovenský rekord na Floride. „Školu som si vybral veľmi dobre. Mám dobré podmienky aj na prípravu, s trénerom si rozumiem. Amerika mi zatiaľ sedí,“ hovorí študent matematiky, na Slovensku člen bratislavsko-šamorínskeho klubu XBS swimming. Olympijský limit na 50 m voľný spôsob je 22,01. Cíti sa naň? „Časom to bude reálne, ale nebudem klamať, ešte si netrúfam naň. Po analýzach môjho plávania viem, že je ešte veľa vecí, na ktorých treba popracovať, žiada si to čas. Moja priorita v tomto roku sú majstrovstvá Európy.“  



Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Sústredenie juniorskej plaveckej reprezentácie v maďarskom Soproni

3.2.2025

Tréner nášho vodnopólového majstra KVP Nováky Peter Nižný: ,, Ani vo finále o majstra Slovenska nehrali chlapci s takým nasadením ako v sobotu!"

3.2.2025

V Brne sa počas uplynulého víkendu konal Memoriál Míly Heršálkovej. Ako dopadol?

27.1.2025

Slovenská plavecká federácia dekorovala svojich najúspešnejších športovcov pre rok 2024 a fotogaléria!

27.1.2025

Zvýhodnená ponuka zo Šamorína počas jarných prázdnin 2025 v atraktívnom športovom balíku!

16.1.2025

Výberové konanie na obsadenie pozície Manažér rozhodcovských zborov športových súťaží v plávaní a diaľkovom plávaní

16.1.2025

Je to definitívne! Slovensko ako prvá krajina bude organizovať dva európske šampionáty v plávaní v jednom roku!

14.1.2025

Otvorený list prezidenta Slovenskej plaveckej federácie Ivana Šuleka.

11.1.2025

Školenie medzinárodných rozhodcov v diaľkovom plávaní aj s našim trojlístkom!

11.1.2025

Slovenská plavecká federácia vyhlasuje výberové konanie na obsadenie voľného pracovného miesta - Manažér rozhodcovských zborov športových súťaží v plávaní a diaľkovom plávaní

9.1.2025

Naše synchronizované plavkyne plné elánu a cieľov odštartovali nový rok 2025!

4.1.2025

VIDEO: Šéf SPF Ivan Šulek hodnotil končiaci sa rok 2024 z pohľadu plaveckých športov v štúdiu televízie TA3!

9.1.2025

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK