logologo_small

Plavec Matej Duša si pochvaľuje odchod do USA

štvrtok, 01.04.2021|Posledná aktualizácia 01.4.2021 11:56

Plavec MATEJ DUŠA si pochvaľuje odchod do USA – súťažný odpich ozdobil slovenským rekordom

V samom závere roka utvoril v rozlúčke so Slovenskom národný rekord v krátkom bazéne, v súťažnom rozbehu v USA pridal ďalší v dlhom. Matej Duša si doterajšie pôsobenie za oceánom pochvaľuje študijne aj plavecky.

Pred niekoľkými dňami zažiaril na mítingu ISCA na Floride, keď vo finále kraulovej päťdesiatky dohmatol v slovenskom rekorde 22,71 druhý, celkom tesne za víťazným Američanom Caelebom Dresselom, momentálne najlepším šprintérom sveta, v dlhom bazéne dvojnásobným olympijským a trinásťnásobným svetovým šampiónom.„Beriem tento výsledok s rezervou, Caeleb nebol v optimálnej forme, ale určite to stálo za to a bol to zážitok. Je veľmi príjemný človek, v cieli mi povedal: Dobrá robota! Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať ďalej,“ povedal nám 20-ročný študent univerzity Queens v severokarolínskom meste Charlotte.

Ešte viac než umiestenie v 160- člennom poli ho však potešil posun osobného i národného maxima, vďaka čomu si zabezpečil aj miestenku na májové ME v Budapešti. Nastúpil som na štart s cieľom splniť limit na majstrovstvá Európy,“ prezradil bratislavský rodák. „Veril som, že možno mám aj na A-limit, čo by zároveň značilo slovenský rekord a veľké osobné zlepšenie, no nebol som si úplne istý, či mi forma vydrží, keďže vrchol americkej sezóny som mal o týždeň skôr na univerzitnom šampionáte USA druhej divízie. Už pred dohmatom som však vedel, že je to dobré.“  

Jeho predošlé osobné maximum malo hodnotu 23,22 – zlepšenie o pol sekundy na päťdesiatke je vskutku veľký skok.  „Prakticky celý plavecký život som trénoval stredné a dlhé trate, ale s vedomím, že jedného dňa šprintérsky dozrejem a budem čistý šprintér,“ hovorí Matej Duša, ktorý si v závere decembra na kontrolných pretekoch v šamorínskej „bubline“ prisvojil na tejto trati aj slovenský rekord v 25 m bazéne časom 21,68 s.  „Keď som prišiel do Ameriky, venujem sa hlavne päťdesiatke a stovke, a všetko, čo som doteraz natrénoval, sa prenieslo do šprintov. V minulosti som stále súťažil na krátkych tratiach, ale nikdy som v nich neexceloval. Vždy som však vedel, že som na šprinty. Posledný rok som sa im začal venovať naplno aj v tréningoch, a preto verím, že sa v nich budem rýchlo zlepšovať.“ 

Je špecialista na kraul a k nemu pridával najmä motýlik, čo sa mu v USA zíde v štafetách. Napokon na spomenutom mítingu na Floride skončil na stovke motýlik druhý v B-finále, teda dvanásty celkovo. Dušova cesta za oceán sa začala rodiť asi pred dvoma rokmi. „Definitívne som sa utvrdil, že na Slovensku sa veľmi nedá študovať a zároveň športovať na vrcholnej úrovni. Povedal som si, že musím skúsiť Ameriku. Dostal som nejaké ponuky, niektorým školám som napísal sám. Rozhodoval som sa medzi univerzitami v prvej divízii a touto v Charlotte, ktorá je najlepšia v druhej. Napokon som si vybral ju, tím univerzity Queens je dnes šesťnásobný majster druhej divízie. Ponuku zo Charlotte som dostal asi pred poldruha rokom. S tamojším trénerom sme sa následne bavili o tréningoch, poslal som mu zopár plaveckých videí. Vravel mi, čo by som mohol zlepšiť, a keďže mi to dávalo zmysel, v decembri 2019 som im podpísal príslušné dokumenty. " 

Pre pandémiu si prvý semester vlani od augusta do decembra odkrútil zo Slovenska online a na plávanie využil „bublinu“ v Šamoríne, keďže v USA aj tak neboli žiadne preteky. Po príchode za oceán na prelome rokov strávil týždeň v povinnej karanténe, avšak tri dni po jej skončení putoval do izolácie na ďalších desať dní, keďže mal znova pozitívny test. Hlavné je, že stihol vrchol univerzitnej sezóny, šampionát NCAA druhej divízie v Alabame. Jeho tím ich vyhral šiesty raz za sebou, no Matej Duša hodnotil svoje tretie miesto v kraule na 50 m a druhé na 100 m stručne: „ Nebol som veľmi spokojný s výkonmi, bol som nervózny." 

Po dohode so svojím trénerom Nickom Erikssonom skúsil využiť formu na najbližších pretekoch a bol z toho slovenský rekord na Floride. „Školu som si vybral veľmi dobre. Mám dobré podmienky aj na prípravu, s trénerom si rozumiem. Amerika mi zatiaľ sedí,“ hovorí študent matematiky, na Slovensku člen bratislavsko-šamorínskeho klubu XBS swimming. Olympijský limit na 50 m voľný spôsob je 22,01. Cíti sa naň? „Časom to bude reálne, ale nebudem klamať, ešte si netrúfam naň. Po analýzach môjho plávania viem, že je ešte veľa vecí, na ktorých treba popracovať, žiada si to čas. Moja priorita v tomto roku sú majstrovstvá Európy.“  Spracoval Patrik Pavelka
Autor plávanie
Mohlo by vás zaujímať

Po Štokholme smerujeme na míting do Grazu, tréner Procházka: ,, Nepamätám si, žeby sme sa v taktom počte zúčastnili nejakých pretekov."

Dnes

Dnes naživo s prezidentom SPF Ivanom ŠULEKOM!

19.4.2021

Na slovíčko po Štokholme, aký bol Swim Open Stockholm 2021 očami našich plavcov?

18.4.2021

Multistretnutie starších juniorov v Kyjeve

17.4.2021

Dôležité info pred ORCA Cupom!

17.4.2021

Reportáž na TA3 a reakcia na aktuálne dianie s prezidentom SPF Ivanom Šulekom

17.4.2021

Víkendová súťaž ,, Bubble Open " v šamorínskej bubline!

16.4.2021

Priebežné plnenie limitov na majstrovstvá Európy

16.4.2021

Pre SPF je šesť ľudí málo, Ivan Šulek: ,,V pondelok sa bazény neotvoria."

15.4.2021

Starší juniori nabrali smer ukrajinský Kyjev!

15.4.2021

Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný

15.4.2021

Žiaľ, aj tento rok bez BB Cupu!

14.4.2021

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK