Martina Moravcová: Andrein úspech je super
Slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková má za sebou prvý rok v novom prostredí za oceánom na univerzite v meste Raleigh. Zakončila ho úspešne, na univerzitných majstrovstvách USA I. divízie v Greensboro si vybojovala v prsiarskych pretekoch na 200 yardov štvrté a na stovke siedme miesto.
Topoľčianska rodáčka účasťou vo finále NCAA vplávala do vôd, ktoré v minulosti zo slovenských plavcov prebádala akurát legendárna Martina Moravcová.
Andrea Podmaníková zamierila vlani na jeseň – po roku strávenom na Slovensku – do metropoly Severnej Karolíny, kam prestúpila z dallaskej SMU. A výsledkami na šampionáte NCAA potvrdila, že zmena jej prišla vhod. Po aklimatizácii v novom prostredí sa už v závere minulého roka dokázala na yardovej dvojstovke v porovnaní s dallaskými maximami zlepšiť zhruba o pol druha a na stovke o pol sekundy. A každé ďalšie súťažné vystúpenie ju posunulo. Aktuálnu univerzitnú sezónu ukončila na stovke lepšie o vyše sekundy (58,10) a na 200 yardov z dallaských 2:08,67 dokonca v osobnom maxime 2:05,51 min, čo jej práve na americkom šampionáte NCAA vynieslo v 53-člennom štartovom poli spomenuté štvrté miesto. ,, USA sú plavecká veľmoc, navyše zahraniční plavci, ktorí sa presadia, pridávajú univerzitným majstrovstvách ďalšie plus a punc výnimočnosti,“ podčiarkla nám postavenie šampionátu NCAA Martina Moravcová priamo z Dallasu. „Andrein úspech je super, dúfam, že svoje výsledky teraz dokáže pretaviť aj mimo NCAA a presadí sa aj v inom než yardovom bazéne. Slovenské plávanie to potrebuje.“
Podmaníkovej ušlo pódium v Greensboro tesne, naň vystúpila aspoň na konferenčných majstrovstvách USA mesiac predtým na konci februára, keď v rámci svojej konferencie bola na 200 yardov druhá za tímovou kolegyňou Sophie Hanssonovou a tretia na 100 y. Ženský tím jej severokarolínskej univerzity skončil druhý za Virgíniou, rovnaké poradie bolo na celoamerických univerzitných majstrovstvách. Na štátnej univerzite Raleigh vládne momentálne spokojnosť keďže druhá priečka na univerzitnom šampionáte USA je pre ženský tím historicky najlepší výsledok, doteraz najlepšie skončil pre dvoma rokmi – siedmy. „Odkedy prevzal trénerské žezlo Braden Holloway, univerzitný tím postupne stavia na nohy. Pred ôsmimi-deviatimi rokmi bol tím takpovediac na dne a teraz je druhý v USA. Som rada, že som jeho súčasťou,“ hovorí Andrea Podmaníková o pôsobení hlavného kouča v Raleighu, na univerzitnej úrovni držiteľa viacerých ocenení tréner roka, ktorý mal pod palcom už aj olympijských medailistov USA.
Podmaníková dohmatla v Greensboro v A-finále stovky za 58,62 (v rozplavbe 58,59), 52 stotín za osobným maximom, vo finále na 200 yardov finišovala za 2:05,51 (v rozplavbe 2:06,67). „Na porovnanie, kým som plávala v Dallase za SMU, nedokázala som na šampionáte postúpiť ani do B-finále, tuším najlepšie som skončila na 28. mieste,“ konštatuje študentka športového manažmentu a psychológie. „Keď si uvedomím, ako som plávala po minulé roky a kam som sa dostala, nemôžem byť nespokojná a veľmi sa teším. Som rada, že sa splnilo, čo mi tréneri vraveli na začiatku tejto sezóny, že mám na to, aby som na šampionáte na stovke bola v osmičke a na dvojstovke v Top 5. Vtedy som sa tomu skôr smiala, nevedela som si to dosť dobre predstaviť, keďže som nemala toľko skúseností s trénovaním ani so súťažením v takej konkurencii.“
Podmaníkovej tiež pomohlo, že sa do tímu v januári zapojila Sophie Hanssonová, zlatá medailistka z ME 2017 z krátkeho bazéna v Kodani a účastníčka OH 2016, ktorá v Greensboro vyhrala stovku aj dvojstovku. Práve táto švédska prsiarka bola jeden z motívov, prečo sa naša reprezentantka rozhodla vymeniť Dallas za Raleigh. „Odkedy spoločne trénujeme na najvyššej úrovni, uvedomila som si, že na to mám a že keď ju na tréningu občas dokážem predbehnúť, prečo by som aj ja nemohla byť na univerzitnom šampionáte v A-finále, ba aj v Top 5. Neraz mi na tréningu povedala, že ju ťahám dopredu a je rada, že som prestúpila na túto školu, to bolo na tom milé. V silnom kolektíve som si začala viac veriť,“ priznáva naša elitná prsiarka, ktorú o tri týždne čaká návrat do Európy a následne štart na ME v druhej polovici mája v Budapešti.
Momentálne sa nezaťažuje myšlienkou, ako by sa jej yardové výkony mohli pretaviť v metrovom dlhom bazéne a prípadne v boji o olympijský limit. „Viem, že som dosiahla kvalitné yardové časy a zdolala aj plavkyne, ktoré sa kvalifikovali už na olympiádu, čo mi dáva pocit, že som naladená správnym smerom. Ak budem takto pokračovať, mohlo by sa mi dariť aj v metrovom bazéne,“ konštatuje Andrea Podmaníková, ktorá po univerzitnom šampionáte USA musela prerušiť prípravu a pre kontakt s pozitívnymi osobami z plaveckého tímu absolvovať desaťdňovú karanténu. Tento týždeň dostala už aj druhú dávku vakcíny proti novému koronavírusu. Na Slovensko má v pláne odletieť 8. mája – priamo do „bubliny“ v Šamoríne.
NEDOSTIŽNÁ MORAVCOVÁ
Najvýraznejšiu stopu na univerzitných majstrovstvách USA zanechala z našich plavcov bezkonkurenčne Martina Moravcová. Jej medailová zbierka je unikátna aj v porovnaní s plavcami z iných krajín, v ich výpočte nám pomohla samotná piešťanská rodáčka. Vo farbách dallaskej SMU sa stala štrnásťnásobnou šampiónkou NCAA I. divízie – z toho desať zlatých vybojovala v individuálnych disciplínach a štyri v štafetách. Stala sa univerzitnou plavkyňou roka 1997 a bola i rekordérka NCAA na 200 yardov voľný spôsob, pričom na tejto trati nenašla štyri roky premožiteľku. „Keďže na NCAA možno plávať maximálne tri individuálne disciplíny, nie je veľa dievčat, ktoré by ma v počte individuálnych titulov predstihlo. Len ako nováčik som bola dvakrát druhá, potom som už svoje disciplíny vždy vyhrala,“ zdôraznila Martina Moravcová.
Monitoring, zdroj: Roman Riša, denník Šport