logologo_small

Svetový pohár v synchronizovanom plávaní v Montpelliere s bronzovou radosťou pre Slovensko a s ďalšími peknými výkonmi

pondelok, 08.05.2023|Posledná aktualizácia 8.5.2023 17:57

Od piatka do nedele sa na juhu Francúzska v Montpelliere konal v poradí druhý diel tohtoročného Svetového pohára v synchronizovanom plávaní. Toto juhofrancúzske mesto neďaleko Stredozemného mora je síce hostiteľom svetového podujatia World Aquatics po prvýkrát, ale Francúzsko je stálicou v medzinárodnom kalendári tohto športu, keďže Paríž hostil svetový pohár FINA v synchronizovanom plávaní už piatykrát v rokoch 2017 - 2022. Na tomto podujatí sa zúčastnila aj naša výprava a počas úvodného dňa nám urobila veľkú radosť. Naša reprezentantka Viktória Reichová, ktorá sa predstavila už v prvom kole Svetového pohára v kanadskom Markhame získala na juhu Francúzska pre Slovensko bronzovú medailu vo voľnom sóle s počtom bodov 260,8376 b, keď pred ňou skončila reprezentantka Rakúska Vasiliki a Japonka Yukiko. Pre Slovensko to bola celkovo piata medaila z takéhoto podujatia ,, Z medailového umiestnenia po piatkovom voľnom sóle sa veľmi teším. Myslím, že nikto taký výsledok ani len nečakal a preto si moje umiestnenie nesmierne vážim! Mesiac dozadu som si na Svetovom pohári v Kanade prvom kole vyplávala 140,2000 bodov, dnes má moja sólová zostava hodnotu 260,8376, čím sa stáva momentálne najvyššie hodnotenou na Slovensku, "  prezradila nám priamo z dejiska podujatia spokojná Viktória Reichová. Pekným výkonom a výsledkom nás potešila aj mladučká sólistka, ešte len 16-ročná reprezentantka Lea Anna Krajčovičová, ktorá pri svojej seniorskej premiére skončila na 11.mieste s prísľubom veľkej budúcnosti pre tento krásny šport. Iba piatim štartujúcim sólistkám sa podarilo zaplávať svoju deklarovanú obtiažnosť a tým pádom skončili na prvých piatich miestach. Popoludní bola na programe olympijská disciplína technické páry. Náš mladý pár Diky Chiara a Krajčovičová Lea, ktorého hlavným cieľom je reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách Európy Juniorov, mal v piatok svoju premiéru. Dievčatá spolu plávajú dva mesiace a obsadili nakoniec 14. miesto. V sobotu počas druhého súťažného dňa bolo na programe technické sólo, v ktorom sa naše dievčatá nestratili, ba naopak. Krásne 8.miesto obsadila Viktória Reichová a celkové 12-te miesto pre zmenu Chiara Diky s počtom bodov 172,9833 pri slušnej účasti 23 dievčat z celého sveta : ,,V technickom sóle som skončila na 8. mieste tesne za francúzskou od ktorej ma delilo 0,5625 bodu. S mojou zostavou som veľmi spokojná a naozaj som si ju užila. Taktiež sa mi podaril prekonať Slovenský rekord, ktorý má akurátne hodnotu 199,7000 bodu, " vraví Viktória, ktorá si súťaženie v krajine galského kohúta užila: ,,Áno, je to tak. Súťaž hodnotím výborne! Atmosféra na bazéne medzi zahraničnými pretekármi bola skvelá a organizácia samotnej súťaže taktiež.Medaila ma veľmi nakopla a teším sa na najbližšie preteky, ktoré začnú už o pár dní v Egypte." Je nutné doplniť, že po týchto výkonoch si Viki vybojovala účasť na MS v japonskej Fukuoke, ktoré sa budú konať v júli a predstaviť by sa mala v technickom ale aj voľnom sóle. ,,O niečo viac sa teším z postupu na tohtoročné MS v Fukuoke, ktoré sa budú konať v júli. Ďakujem mojim dvom skvelým trénerkam - Christina Thalassinidou a Maryna Krykunova, ktoré bojujú so mnou a moje výsledky sú aj ich zásluhou." O miestenku na MS vo Fukuoke bojovala len Viktória Reichová, nakoľko iba v jej disciplínach voľné a technické sólo sme mali v priamom súboji dve pretekárky. Paradoxne, práve Viktória bola jediná z celej výpravy, ktorá si vyplávala historicky prvú medailu po zavedení nového bodovacieho systému v kvalitnej konkurencii a dokázala tak, že je dnes na Slovensku jednotkou v sólových disciplínach, ktorá sa vie dokonale pripraviť na dôležité podujatie. Ešte doplňme, že vo večernom technickom prevedení náš tím, ktorý mal premiéru na takomto podujatí obsadil nakoniec v mimoriadne silnej konkurencii 14.miesto s počtom bodov 194.4813 a počas tretieho súťažného dňa vo voľnom prevedení bol nakoniec na ôsmom mieste s počtom bodov 208.0061. Naša výprava bola zložená z reprezentačného družstva Seniori, tréneriek Moniky Thuringerovej, Maryny Krykunovej, tím manažéra Romany Horskej a Slovensko malo zastúpenie v rozhodcovskom zbore Zuzanou Žákovou. Ďalšie kolo Svetového pohára je na programe v Egypte v Soma Bay od 13.do 15.mája 2023.

Sumár výsledkov:

Technické sólo:

8./ 23. Viktoria Reichová 199.7000 b.

12./23. Chiara Diky 172.9833 b.

Voľné sólo:

3./21. Viktoria Reichová 260.8376 b.

11./21. Lea Anna Krajčovičová 222.4084 b.

Technické duo:

14./25. Chiara Diky, Lea Anna Krajčovičová 193.1792 b.

Technický tím:

14./14. Asvanyiova, Bernáthová, Diky, Krajčovičová, Lajčáková, Markušová, McDonnell, Strapeková 194.4813 b.

Voľný tím:

8./8. Asvanyiová, Bernáthová, Diky, Krajčovičová, Lajčáková, Markušová, McDonnell, Strapeková 208.0061 b.

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualitysynchro
Mohlo by vás zaujímať

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie 12. - 22.05.2024, Tenerife, Španielsko

Dnes

Dnes

Dnes

Košice sa zapoja do prípravy majstrovstiev Európy v plávaní!

21.4.2024

Je pred nami víkend plný zaujímavých podujatí!

21.4.2024

Skvelé správy dorazili na Slovensko, Peter Plavec s parádnym úspechom!

19.4.2024

Nominačný list | Sústredenie plaveckej reprezentácie pre kategóriu juniorov, 21. - 28.04.2024, Šamorín

16.4.2024

V metropole Maďarska sa našim mladým reprezentantkám v synchronizovanom plávaní darilo!

16.4.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Swim Open Stockholm, 04. - 09.04.2024, Stockholm, Švédsko

12.4.2024

Letná univerziáda SR 2024

11.4.2024

Školenie rozhodcov diaľkového plávania

10.4.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie, 18. - 21.04.2024, Graz, Rakúsko