Bola to v budapeštianskej Duna Arene počas uplynulého víkendu jedna paráda. ISL sa znova vyznamenala, plavecká show so všetkým, čo k nej patrí dvíhala divákov zo sedadiel. Boli sme svedkami šiestich svetových rekordov za dva dni, samotné finále ponúklo strhujúce momenty od začiatku až do konca. Šesť svetových rekordov, tri európske, 13 amerických a dva ázijské rekordy. Za jeden víkend niečo famózne, niečo z čoho človeku naskakujú zimomriavky ešte aj dnes. Famózny Američan Caeleb Dressel, či Adam Peaty a ďalší. Jeden rekord za druhým. Mali možnosť túto show popri svojej vyťaženosti sledovať aj naši tréneri? Prezradili nám to Karel Procházka a Miloš Božik.
,, Samotné podujatie som sledoval len prostredníctvom aktuálnych notifikácií zo stránky swimswam.com, žiaľ dostupnosť celého podujatia na bežných (športových) televíznych kanáloch, ktoré máme k dispozícii je vlastne žiadna. To je jedno z veľkých negatív tejto plaveckej šou. Najviac ma zaujímali výkony plavcov, ktorých poznám zo štvorročného pôsobenia v juniorskom plávaní z európskych a svetových juniorských súťaží, " prezradil nám v úvode Karel Procházka a pridal sa Miloš Božik : ,, Sledujem určite ISL a nielen toto finálové kolo, ale celý priebeh. Čo ma najviac zaujalo ? Určite famózne 100 PP a 50 VS a samozrejme aj mužské prsia. Okrem toho sledujem aj mladé juniorky Skhurdai a Pilato."
Ako sme už avizovali, počas dvoch dní sa to len tak hemžilo rekordami, človek mal pocit, že ich plavci zaplávajú ,, akokeby " na počkanie. Najviac sa počas víkendu, isto právom, hovorilo o 24 - ročnom superzjave Caelebovi Dresselovi z USA. Zažili ste vo svojej kariére, ak zaspomínate, čosi podobné ? ,, Myslím, že áno - prostredníctvom televíznej obrazovky - Michael Phelps, "zalovil v mysli Karel a Miloš na to kontroval : ,, Áno, zažil aj na MS v Číne, aj juniorské svetové na ostatných juniorských šampionátoch."
Nech je tak, alebo onak to, čo sme zažili v Budapešti sa len tak nevidí. Médiá sa pýtajú, či je tento človek Caeleb z tejto planéty, Caeleb Dressel na finálovom podujatí Svetovej plaveckej ligy v Budapešti pokoril hranicu svetového rekordu hneď tri razy. A to na 50 m vs - 20,16s, 100 m polohovka - 49,28 s a 100 m motýlik - 47,78 s. Pomaly odborníci začínajú analyzovať jeho štýl a to, ako sa prezentuje navonok a preto sme chceli vedieť ako naši tréneri vnímajú jedného z najvážnejších adeptov na zlato na OH v Tokiu: ,, Tento pán plavec to má veľmi dobre načasované, ak by OH neboli odložené, tak svetové rekordy pláva v Tokiu. Hlavne polohovka pod 50, je míľnikom, tak ako v minulosti prvý krát voľný spôsob pod 50. Ďalšia hranica, ktorú atakuje je 20 sek na 50VS, to je niečo, čo si pred pár rokmi nikto ani nedokázal predstaviť,, " mieni Božik a Procházka pridáva ďalšie zaujímavé postrehy: ,, Myslím, že výborné výsledky sú odrazom viacerých faktov, ktoré si zhrnieme : 1. počas celého roku bolo málo príležitostí (súťaží), kde by sa plavci mohli realizovať a prebytočná energia (pozitívna) sa naplno prejavila práve na tomto podujatí. Bolo to vidieť aj na ruskom šampionáte, ktorý bol pred cca troma týždňami, kde sa plávali, tiež výborné časy. Po druhé, v minulosti sa špičkoví plavci sústredili najmä na dlhý bazén, najmä z dôvodu, že OH sú na 50 - tke. V tomto prípade zafungoval motivačne nielen faktor málo súťaží, ale aj finančné odmeny a celková prestíž a medializácia podujatia. Po tretie, výborné podmienky a organizácia - Maďari opäť ukázali, že sú organizačne plaveckou veľmocou a po štvrté, je evidentné a potvrdili sa mi informácie od zahraničných známych trénerov, že vo väčšine krajín sa trénuje. Hoci médiá aj štátne orgány informujú o lockdownoch v iných krajinách, nie sú tieto informácie úplne pravdivé. Vo vyspelých štátoch sa koncepčne o štátnu športovú reprezentáciu starajú a dokážu im vytvoriť podmienky aj v čase, keď je naozaj všetko zavreté. Žiaľ u nás je šport (a asi aj kultúra) na úplne poslednom mieste. Štát takýmto spôsobom (ne-) systematicky likviduje vlastných športovcov, ktorí sa roky pripravujú. Samozrejme, hovorím najmä o plávaní, situáciu v iných športoch detailne nepoznám. Výsledky, ktoré dosiahol Dressel sú vynikajúce, uvidíme, či to dokáže potvrdiť aj na dlhom bazéne a na OH v Tokiu. Jednoznačne, médiá a aj plavecký šport potrebuje ďalšiu hviezdu typu Mark Spitz, Alexander Popov, Ian Thorp, MIchael Phelps, či Katinka Hossu. Myslím si, že až na OH sa ukáže, či sa zaradí do tejto prominentnej skupiny. A veľmi sa na to teším."
Do listiny rekordov sa na tomto ostro sledovanom podujatí zapísali aj Adam Peaty, Kliment Kolesnikov, ale aj ženská štafeta zložená z amerických plavkýň na polohovke 4x100 metrov : ,, Peatyho mám osobne veľmi rád, sledoval som jeho prípravu priamo počas ME v škótskom Glasgowe a zaujímal som sa aj o jeho tréningy aj prostredníctvom jeho osobnej trénerky. Momentálne už je fenoménom na prsiarskych tratiach a som rád rád, že sa mu aj aktuálne darí. Kolesnikov je výborný znakár z Ruska, ktorý vynikal už na juniorských súťažiach a tiež mu držím palce smerom k OH, "vraví Karol. A čo na to Miloš ? ,, Peatty za posledné obdobie prsia posunul nesmierne dopredu. Hlavne na krátkom bazéne upravil techniku plávania tak, že na tieto rekordy pár rokov nikto nesiahne."
Chceli sme sa spoločne dotknúť aj mladých talentov a tak sme reč hodili aj za Talianskou plavkyňou Benedettou Pilato, na mysli máme, samozrejme, jej rekord na 50 m prsia a čas 28,81 s : ,, Benedettu Pilato vnímam tatiež cca 4 roky, keď začala víťaziť na MEJ, pláva svojskou silovou technikou, ktorá je ťažko realizovateľná pre iné plavkyne, ale jej to prosto sedí, stále sa zlepšuje, aj na ňu som zvedavý, možno už na májových ME v Budapešti, ktovie ? " Miloš Božik pridal svoj postreh z minulého roka: ,, Už v roku 2019 na MEJ a MSJ naznačila, že z nej bude raz plavkyňa svetovej úrovne. Je veľmi dobre, že dostala aj v takomto veku šancu v rámci tímu sa zúčastniť ISL a patrične sa svojim výkonom poďakovala."
V samom závere sme sa trénerov, ktorí sa momentálne nachádzajú v šamorínskej bubline aj s našimi reprezentantami opýtali na samotný formát Svetovej plaveckej ligy a na jeho atraktivitu, ale aj na to, či sa ho v budúcnosti môžu zúčastniť naši plavci, či plavkyne ?: ,, Formát súťaže je v podstate poplatný tejto dobe (bez korony) - taký popcornový. Je však na škodu, že sa nevysiela na športových kanáloch, preto je aj celý systém súťaže pre laika dosť neprehľadný. V podstate sa daný formát vyvíja, takže predpokladám, že do budúcnosti sa to organizátori budú snažiť ešte viac spropagovať medzi širšou verejnosťou. Momentálne nemáme na Slovensku plavca s medailami z vrcholných súťaží. Spôsob skladby jednotlivých tímov ale umožňuje, aby sa tam perspektívne niekto z našich mladých dostal, pokiaľ zaujme. Vychádzajúc z výsledkov našich juniorov a hlavne junioriek z ostatných 2-3 rokov, tak budem optimista a do dvoch troch rokov tam plavkyňu mať budeme, " naladil sa v závere optimisticky Karel, ktorého v úplnom závere doplnil Miloš: ,, Tento formát je nový a veľmi divácky atraktívny. Aj keď je plávanie individuálny šport, na tomto príklade je krásne vidno, že kolektívny duch robí zázraky. A individuálna rivalita sa mieša s kolektívnou túžbou víťaziť. Či sa môže zúčastniť aj náš plavec ? Môže, záleží len na ňom, či je ochotný urobiť všetko pre to." ( foto: Caeleb Dressel, internet )