logologo_small

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

utorok, 09.07.2024|Posledná aktualizácia 9.7.2024 13:17

Slávia UK.jpg

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

Najväčší úspech v najťažšej sezón V minulej sezóne ukončili vyše šesť rokov trvajúcu domácu neporaziteľnosť košickej Olympie, ale pre horšie skóre skončili druhé. V sezóne 2023/24 - už bez víťaza posledných piatich ročníkov ŠK Olympia, ktorý sa do súťaže neprihlásil - prehrali zo šestnástich zápasov jediný a zaslúžene ju zakončili ziskom zlatých medailí. Slávii UK Bratislava tak pribudla do klubovej vitríny k štyrom majstrovským trofejám z mužskej extraligy premiérová za víťazstvo v I. lige žien.

Slávistky vedené trénerom Pavlom Mihalkovičom prišli v tejto sezóne o najväčšie súperky, ktorými boli v posledných sezónach hráčky ŠK Olympia. Ich hlavné vyzývateľky tak boli vodné pólistky iného klubu z metropoly východy ČH Košice, ktoré trénuje olympijská víťazka z roku 2004 a zároveň súčasná trénerka ženskej reprezentácie Cinzia Ragusová. Keďže I. liga žien mala opäť iba troch účastníkov, na nedostatok vzájomných zápasov sa tieto tímy sťažovať nemohli. Stretli sa spolu osemkrát a z toho v siedmich zápasoch zvíťazili „vysokoškoláčky“ z hlavného mesta. „Naša cesta za zlatom sa prakticky začala už vlani, keď nám titul ušiel iba o jeden gól pre horšie skóre zo vzájomných zápasov s Olympiou. Pred sezónou sme si verili, vedeli sme, že máme najlepší tím v súťaži a potom sme jednoducho išli krok za krokom. Raz sme síce zakopli, ale celková bilancia hovorí jasne - vyhrali sme zaslúžene,“ zhodnotil majstrovskú sezónu tréner Slávie UK Pavol Mihalkovič. Paradox je, že Bratislavčanky získali premiérový titul v klubovej histórii v sezóne, v ktorej pre rekonštrukciu plavárne Pasienky hrali aj trénovali v Šamoríne. „To je veru veľký paradox. Bolo to náročné, ale treba povedať, že viacero našich hráčok študuje na univerzitách aj mimo Bratislavy a pripravujú sa teda individuálne. Musím ich ale všetky pochváliť za zodpovedný prístup a na zápasy chodili dobre pripravené.“

Na rozdiel od predošlých sezón, v ktorých mala víťazná Olympia v tíme aj legionárky, túto sezónu bola I. liga žien výsostne záležitosťou domácich hráčok. „Dá sa povedať, že to boli tento rok v lige také dva výbery. My sme mali v tíme aj niektoré hráčky na hosťovaní z Vrútok, za Košice zase hrali okrem domácich aj dievčatá z Piešťan, plus tiež mali aj nejaké Vrútočanky. Topoľčany pracovali výlučne so svojimi odchovankyňami,“ vysvetlil Mihalkovič. Každopádne, do zoznamu víťaziek I. ligy žien pribudol po PVK Vrútky, ŠKP Modrí Draci Košice, ŠK Olympia Košice, SC Piraňa Topoľčany a KVP Kúpele Piešťany ďalší slovenský klub. Slávistky pritom patria medzi stálice ženskej ligy, no na jej pomyselný vrchol sa dostali až teraz. „Je to také zadosťučinenie. Ukázalo sa, že práca, ktorú niekoľko rokov robíme, má zmysel. Ja som si už dávnejšie stanovil cieľ, aby sme hrali ženskú ligu so ženami a nie so 14 alebo 15-ročnými dievčatami. V tejto sezóne sa nám to podarilo a myslím si, že tak by to malo byť. Máme snahu udržať dievčatá pri vodnom póle aj po maturitách, popri vysokých školách. Taká bola a aj je naša vízia. Slávia UK vždy bola univerzitné družstvo. Nie je to ľahké. Vieme, že pracujeme v amatérskych podmienkach a ak chceme, aby to fungovalo, musí to byť založené na dobrých vzťahoch. Dievčatá sa musia cítiť v kolektíve dobre a musia mať chuť niečo dokázať. Ak by to nefungovalo, určite by sa úspech nedostavil.“

Aj z týchto slov je viacmenej jasné, že Slávia UK nepôjde cestou Olympie, ktorá vyhrala päť ligových titulov za sebou, priniesla do Košíc legionárky a hrala aj Ligu majstrov, no aktuálne ju už na ligovej mape nenájdeme. „Máme možnosť hrať európske poháre, ale to stojí veľmi veľa peňazí. Na to zrejme nemáme. Máme však aj pozvánky na rôzne nadnárodné súťaže, ktoré by mohli byť aj z ekonomického pohľadu pre nás dostupnejšie. Uvidíme. Každopádne, musíme hľadať nové motivácie pre tím. Na rovinu, odohrať osem zápasov proti jednému súperovi a osem proti druhému, to už sa potom motivácia hľadá ťažšie. Bolo by teda fajn mať aj medzinárodnú konfrontáciu,“ uzavrel Pavol Mihalkovič.

V OČAKÁVANÍ NÁVRATU NA PASIENKY

Hoci pribudla do vitríny Slávie UK po tejto sezóne trofej za víťazstvo v I. lige žien a mužské áčko to opäť dotiahlo do finále, kde nestačilo na suverénne Nováky, celý klub má za sebou jednu z najťažších sezón za posledné roky. Dôvodom je rekonštrukcia bazéna na Pasienkoch, ktorý je jediný krytý v hlavnom meste vyhovujúci pre vodnopólové zápasy. „Zatiaľ mám informácie, že by to malo byť hotové v septembri. Pôvodne to mal byť marec, potom apríl, potom máj, teraz sa hovorí o septembri. Chcem veriť, že prevádzkovateľ robí všetko pre to, aby plaváreň naozaj v septembri otvorili. Ak by sme mali ďalej čakať, asi by nás to zruinovalo. Treba si uvedomiť, že keď nemáme vlastný bazén a musíme dochádzať do Šamorína, je to ťažká logistika a, samozrejme, je to aj finančne náročné. Strácame predovšetkým v mládežníckych kategóriách. Nie všetci rodičia dokážu voziť deti každý deň po celý rok z Bratislavy do Šamorína. Už teraz v klube pociťujeme približne 15 až 20% odchod mladých hráčov a hráčok, pretože nezvládajú logistiku z Bratislavy do Šamorína. To potrebujeme zastaviť a naopak mládežnícku základňu ešte rozšíriť,“ prezradil Pavol Mihalkovič. (zdroj: Denník Šport, Patrik Tkáč)

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Vedúca našej výpravy na LOH 2024 v Paríži Ivana Lange je pred odletom pod Eiffelovku dobre naladená!

Dnes

Záverečné hodnotenie akcie | Majstrovstvá Európy juniorov, 29.06. - 08.07.2024 Vilnius, Litva

Dnes

Záverečné hodnotenie akcie | Majstrovstvá Európy Belehrad + prípravný zraz Šamorín

Dnes

Dôležité a nové informácie pre milovníkov diaľkového plávania!

17.7.2024

Naše rozhodkyne sa na ME juniorov v diaľkovom plávaní nestratili, boli ozdobou rozhodcovského zboru!

15.7.2024

V nedeľu vyvrcholili záverečnými disciplínami ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni

15.7.2024

Ako vyzeral záverečný deň na CECJM 2024 v Belehrade ovenčený slovenským rekordom u 14-ročných?

14.7.2024

Náš diaľkoplavec Jakub Gabriel dnes na 10 km trati na ME juniorov vo Viedni na 29.mieste

13.7.2024

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

12.7.2024

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

12.7.2024

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

12.7.2024

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

13.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK