logologo_small

Slovenskí vodnopóloví reprezentanti nastúpia na ME 2024 v Chorvátsku s reálnymi cieľmi

nedeľa, 31.12.2023|Posledná aktualizácia 31.12.2023 16:25

Slovenskí reprezentanti vo vodnom póle vstúpia do ME v Chorvátsku (4.- 16. januára) s cieľom obsadiť lepšie než 15. miesto, na ktorom sa umiestnili pred dvoma rokmi. Zároveň si uvedomovali rezervy tímu, ktorý neabsolvoval ani jeden štandardný prípravný zápas. Podľa trénerov Romana Polačika, Karola Bača ml. a aj hráčov je pozitívom, že nový formát turnaja by mal aj slovenskému družstvu priniesť viac vyrovnaných zápasov.

Reprezentanti absolvovali ešte pred Vianocami trojdňové sústredenie v Košiciach, v období medzi sviatkami sa znovu stretli a po Novom roku naberú smer Dubrovnik. Svoje účinkovanie na ME začnú bez jediného prípravného zápasu, ich spoločná príprava trvala celkovo iba sedem dní. Štartovali iba na turnaji Waterpolo Tour Series, no na ňom ešte tréneri nemali k dispozícii hráčov KVP a ani pôsobiacich v zahraničných ligách, ktorí by mali byť lídrami tímu na ME. "Ako väčší hendikep vnímam šírku nášho kádra. Iné tímy majú inak nastavený systém, my nemáme veľa možností na obmenu hráčov v tíme," uviedol Marek Tkáč, ktorý bude patriť ku skúsenejším hráčom tímu hlavného trénera Romana Polačika. "Ak by boli v tíme aj Juraj Zaťovič či Lukáš Ďurík, tak by sme sa možno rozprávali o niečom inom. Ideme s mladším tímom, bojovným a pozitívne je, že tvoríme veľmi dobrý kolektív. Pre slovenské vodné pólo bude úspech každá jedna priečka nad 15. miestom," poznamenal Polačik. Skladanie tímu pre ME sa nezaobišlo bez viacerých absencií. "V záverečnom týždni prípravy nám vypadli traja hráči pre školské povinnosti - Andrej Kováčik, Boris Juhász a Adam Šimkovič, ktorý zaskakoval ako druhý brankár. Na túto pozíciu bol v hre aj Martin Laciak, ktorý hrá druhú ligu vo Francúzsku, no ospravedlnil sa pre klubové povinnosti," uviedol Bačo.

Pre Slovákov bude dôležitý už prvý zápas, v ktorom sa stretnú so Slovincami. Práve oni boli na predošlých ME na poslednom 16. mieste. "Slovincov chceme zdolať, to je prvoradý cieľ. Proti Rumunom aj Holanďanom môžeme prekvapiť," prezradil Tkáč. Turnaj sa bude hrať prvýkrát v novom formáte, ktorý reflektuje výkonnostné rozdiely účastníkov. Osem najlepších tímov z predošlého šampionátu je rozdelených do dvoch štvorčlenných skupín. Dva najlepšie tímy z nich postúpia priamo do štvrťfinále. Tímy na 3. a 4. mieste budú hrať osemfinálové súboje proti štyrom najlepším družstvám zo skupín C a D, v ktorých sú renkingovo slabší súperi. Pre Slovákov by to malo znamenať tri vyrovnané súboje v základnej D-skupine, v ktorej túžia obsadiť postupovú pozíciu. "Je rozdiel, keď hráte trebárs proti Srbom, ktorí vás "zničia" o 10 gólov a proti tímom, s ktorými odohráte vyrovnané zápasy. Najmä pre mladších hráčov to bude dobré. Očakávam, že zápasy v skupine budú vyrovnané," uviedol brankár Tomáš Hoferica a pozitívne sa k novému formátu vyjadril aj asistent trénera Karol Bačo ml.: "Je to veľmi pozitívne pre vodné pólo. Už len z pohľadu televíznych prenosov je to pozitívne, pretože diváci často videli zápasy, ktoré sa skončili vysokým rozdielom, resp. vysokou prehrou nášho tímu a to nebolo dobré pre našu propagáciu. Verím, že tento nový formát prinesie viac vyrovnaných zápasov a bude to zaujímavejšie aj pre televízneho diváka."

V kádri je viacero mladíkov, pre ktorých budú ME prvá "veľká" reprezentačná akcia: "Pre mňa je pozitívne to, že títo chlapci orientujú svoju budúcnosť na vodné pólo. Totiž viacerí hráči, ktorí hrajú vodné pólo v amatérskych podmienkach na Slovensku, sa zameriavajú viac na školu," uviedol Bačo, ktorý k ambíciám SR dodal: "Ak by sme prekvapili, tak už len to, že by sme boli v skupine o 9.-12. miesto by bolo fantastické vzhľadom na to, v akých podmienkach pracujeme. Pre nás by to znamenalo to, čo by trebárs pre Chorvátov znamenal titul majstrov Európy."

Nominácia SR na ME 2024:

Brankári: Tomáš Hoferica, Filip Balogh, hráči: Patrik Tisaj, Adam Furman, Marek Tkáč, Tomáš Zolovčík, Matej Čaraj, Samuel Baláž, Dani Bačo, Róbert Kaid, Milan Matejka, Maroš Tkáč, Peter Marco Mihál, Tomáš Bielik

realizačný tím:

Hlavný tréner: Roman Polačik, asistent trénera: Karol Bačo ml., fyzioterapeut: Štefan Vološin, lekár: Mudr.Ivan Buzga

Program SR v základnej na ME 2024:

piatok, 5. januára: SR - Slovinsko /17.45/

nedeľa, 7. januára: SR - Holandsko /20.15/

utorok, 9. januára: SR - Rumunsko /17.45/

Základné skupiny ME 2024:

1. divízia:

A-skupina: Čierna Hora, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko

B-skupina: Gruzínsko, Taliansko, Maďarsko, Grécko

2. divízia:

C-skupina: Srbsko, Nemecko, Izrael, Malta

D-skupina: SLOVENSKO, Holandsko, Slovinsko, Rumunsko

Spracoval Patrik Pavelka
Autor aktualityvodné pólo
Mohlo by vás zaujímať

Náš diaľkoplavec Jakub Gabriel dnes na 10 km trati na ME juniorov vo Viedni na 29.mieste

Včera

Ako vyzerali vo Viedni preteky na 7,5 km trati na ME v diaľkovom plávaní juniorov?

12.7.2024

Úvodnými disciplínami odštartovali ME juniorov v diaľkovom plávaní vo Viedni, na úvod z našich skvelá Megelová s parádnym 11.miestom!

12.7.2024

V druhý deň súťaží na CECJM 2024 v Belehrade strieborná medaila pre Slovensko

12.7.2024

O slovo sa hlási 3.kolo Slovenského pohára v diaľkovom plávaní v Piešťanoch!

Včera

Vo Viedni štartujú ME juniorov v diaľkovom plávaní

11.7.2024

Úvodný deň na CECJM 2024 v srbskom Belehrade!

11.7.2024

Záverečné hodnotenie akcie | Prípravný zraz pred Majstrovstvami Európy Juniorov, 24. - 29.06.2024, Šoproň, Maďarsko

10.7.2024

Naša mládež smeruje do Belehradu a do Viedne na ďalšie významné podujatia!

9.7.2024

Vodné pólistky Slávie UK Bratislava sú premiérovo majsterky Slovenska!

9.7.2024

Nominačný list | Medzinárodné preteky plaveckej reprezentácie CECJM, 10. - 12.07.2024, Belehrad/SRB

9.7.2024

Viktória Reichová má za sebou Supefinále v Budapešti, vo voľnom sóle obsadila 9.miesto

8.7.2024

SWIMMSVK.SK
Sportnet online
WEBDESIGN © BART.SK