Vodnopólová sezóna 2020/21 je na Slovensku prerušená od októbra a jej osud je zrejme každému jasný
Čaká sa len na oficiálne schválenie
Takto pred rokom – 14. apríla 2020 – Slovenská plavecká federácia definitívne ukončila sezónu 2019/20 vo všetkých kategóriách vrátane extraligy mužov. Teraz je viac-menej jasné, že sa tento scenár znovu zopakuje. V aktuálnej sezóne totiž stihli extraligové mužstvá odohrať iba dve neúplné kolá základnej časti a navyše už presne šesť mesiacov ani netrénujú.
BEZ OTVORENIA BAZÉNOV TO NEPÔJDE
Ešte na prelome rokov najväčší optimisti hovorili, že je šanca, aby sa všetky súťaže dohrali aspoň v skrátenej podobe na jar, prípadne začiatkom leta. Pandemická situácia na Slovensku sa síce začala v poslednom období mierne zlepšovať, ale všetko nasvedčuje tomu, že aj druhý rok po sebe sa súťaže ukončia za zeleným stolom a nie v bazénoch. ,, Súťaže sa plánujú ukončiť, pretože už nie je ani hypotetická šanca ich odohrať v pôvodne plánovanom formáte. Čaká sa len na oficiálne schválenie radou Slovenskej plaveckej federácie,“ netajil sklamanie matrikár súťaží vo vodnom póle Peter Radič, podľa ktorého sa každým dňom bez tréningu znižuje šanca aj na akýkoľvek skrátený formát dohrania súťaží: „Závisí to pochopiteľne od dátumu uvoľnenia opatrení. Vodní pólisti sa najprv musia dostať na plavárne, až potom sa môžeme baviť o rôznych scenároch. Táto prestávka je taká dlhá, že aj návrat do súťažného kolotoča bude dlhší a komplikovanejší ako minulý rok. Netrénuje sa už šesť mesiacov, takže návrat k súťažiam nemožno očakávať skôr ako tri mesiace od prvého skoku do vody.“ Slová matrikára súťaží len potvrdzujú, že ani druhý rok po sebe nového majstra v žiadnej z kategórií nespoznáme. Už vlani sa však diskutovalo o myšlienke hrať aspoň akúsi letnú ligu, ktorá by vodným pólistom slúžila ako čiastočná náhrada za zrušenú sezónu. „Opäť musím zopakovať, že ak sa nám podarí otvoriť plavárne a kúpaliská aspoň v máji, tak sa touto témou budeme zaoberať. Všetko však závisí od dátumu, keď nám štát umožní vrátiť sa späť do nášho vodného prostredia,“ povedal Radič.
VÄČŠINA REPREZENTANTOV MÔŽE HRAŤ
Zatvorené bazény a druhá zrušená sezóna po sebe sú problém nielen pre kluby, ale aj pre celé vodné pólo na Slovensku. Hrozba prepadu našich reprezentácií na medzinárodnej scéne je stále reálnejšia. O to viac, že vo väčšine krajín našich európskych súperov sa minimálne najvyššie súťaže hrať môžu. Naša vodnopólová extraliga doplatila túto sezónu na to, že nie je profesionálna. „Po tejto situácii môžu byť financie ešte väčší problém. Čím horšie výsledky má šport, tým menej peňazí dostáva od štátu aj od sponzorov a tým menej môže investovať do svojich členov,“ vysvetlil stručne Peter Radič známu „rovnicu“, ktorá v tomto smere vodným pólistom vôbec nepraje. Výhodu v porovnaní s hráčmi z domácej súťaže majú vodní pólisti pôsobiaci v zahraničí.V širšom kádri našej seniorskej reprezentácie je spolu dvanásť legionárov, z ktorých iba dvaja majú súťaž pozastavenú. Mladý brankár Martin Laciak a skúsený univerzál Martin Kolárik sú v tejto sezóne hráči francúzskeho druholigistu Mulhouse. Ich súťaž je pozastavená od novembra, ale na rozdiel od slovenskej, jej účastníci môžu aspoň trénovať. „Na začiatku sezóny sme odohrali asi štyri zápasy, potom ligu prerušili. My, našťastie, aspoň trénujeme a stále čakáme, čo bude,“ povedal nám Martin Kolárik, ktorý už v minulosti pôsobil v najvyššej maďarskej aj francúzskej súťaži. Obe sa teraz, podobne ako aj väčšina iných európskych, hrajú, čo znamená, že ďalší naši legionári o možnosť trénovať, ale aj hrať, neprišli.
Novácka bublina ako spestrenie polročnej pauzy
Aktuálna situácia v našom vodnom póle nepraje hráčom, klubom, ani funkcionárom. Na druhej strane, tvrdenie, že vodní pólisti na Slovensku nemôžu už pol roka trénovať v bazéne, nie je úplne pravdivé. Od konca februára je totiž v Národnom centre vodného póla v Novákoch zriadené karanténne stredisko, ktoré využívajú na týždňové či dvojtýždňové sústredenia jednotlivé reprezentačné družstvá. Manažér mužskej a chlapčenských reprezentácií Gejza Gyurcsi túto možnosť víta, ale druhým dychom dodáva, že v porovnaní so súpermi z iných krajín je to veľmi malá náplasť.
● Vysvetlite nám na úvod, odkedy môžete organizovať takéto kempy v bubline a koľko vodných pólistov teda dostalo možnosť aspoň na pár dní vrátiť sa do bazéna?
„Snažili sme sa o to už na prelome rokov, ale prvý výcvikový tábor sa nám podarilo zorganizovať až od 23. februára do 1. marca. To bolo pre 32 hráčov z kategórie do 15 rokov a odvtedy tam chodili prakticky každý týždeň aj ďalšie kategórie. Takže, keď to celé zrátame, za päť týždňov si v Novákoch zatrénovalo vo výborných podmienkach spolu asi sto vodných pólistov a vodných pólistiek.“
● Čo rozhodovalo o tom, ktoré kategórie a ako dlho budú v bubline?
„Išlo nám o to, aby sme dostali do bazéna každý reprezentačný výber. Ženy mali v úvode roka olympijskú kvalifikáciu, takže tie v Novákoch neboli. Okrem nich však dostali možnosť trénovať dievčenské aj chlapčenské výbery do 15 a 17 rokov a taktiež aj mužská reprezentácia pod vedením Petra Nižného. Prišli hráči, ktorí nepôsobia v zahraničí a ktorým povinnosti umožnili prísť na týždeň do bubliny. Spolu s nimi tam vtedy bola na predĺženom dvojtýždňovom sústredení aj reprezentácia do 17 rokov, na ktorú by mala v júni čakať kvalifikácia na majstrovstvá Európy. Uvidíme, či sa vôbec uskutoční.“
● Možno povedať, že ste v maximálnej možnej miere využili kapacitu nováckeho karanténneho strediska?
„Áno, ideálne by bolo dostať do bazéna všetkých, ale boli sme tam limitovaní kapacitou. Tých asi 38 osôb, už aj s realizačným tímom, sme museli dodržať. Nie je to síce úplne najväčší komplex, ale myslím si, že podmienky tam mali všetci výborné a už len za to, že sa desiatky chlapcov a dievčat mohli vrátiť do vody, sme vďační.“
● Je niekto v bubline aj teraz?
„Za rovnakých podmienok, ako tam boli predtým reprezentanti, dostali možnosť ísť do bubliny aj kluby. Čo viem, tak napríklad košická Červená hviezda to využila a asi 20 alebo 30 detí z ich oddielu tam mohlo trénovať.“
● Pri týchto sústredeniach však nemožno hovoriť o dlhodobejšom kontinuálnom tréningovom procese. Beriete to aj vy teda skôr ako formu skrátenia čakania na otvorenie všetkých bazénov?
„Presne tak. Jeden z našich cieľov bol tiež ukázať chlapcom, dievčatám, ich rodičom, ale aj trénerom, že myslíme na nich, že ich potrebujeme a chceme im pomôcť. Všetci boli radi za zmenu, mohli sa stretnúť po dlhom čase so spoluhráčmi, takže tá socializácia bola tiež dôležitá. Tréningy boli, samozrejme, prispôsobené dlhej pauze a počas dňa mali všetci študenti priestor aj na vyučovanie. Z tohto pohľadu môžeme byť s kempami spokojní.“
● Máte informácie, ako je na tom mládežnícke vodné pólo v iných krajinách?
„Vo väčšine európskych krajín sa mládežnícke súťaže nehrajú, ale deti môžu aspoň trénovať vo vode. A to urobí veľký rozdiel. Čo sa týka seniorských súťaží, najmä vo vyspelých vodnopólových krajinách idú ďalej, možno len s nejakými miernymi zmenami.“
● Spomínate seniorské súťaže v zahraničí. Ste v kontakte s našimi legionármi?
„S niektorými áno. Práve v týchto dňoch s nimi najviac komunikuje reprezentačný tréner Peter Nižný, pretože sme dostali ponuku od Nemcov absolvovať s ich reprezentáciou spoločné sústredenia a odohrať po dlhom čase aj nejaké oficiálne zápasy. Bolo by to začiatkom júna. Niečo by sme odohrali u nás, niečo u nich, a tým opäť dostali vodné pólo do povedomia. Takže zisťujeme, kto by mohol prísť a či to vôbec bude možné u nás v rámci nejakej výnimky usporiadať. Veríme, že sa to podarí.“
Monitoring: zdroj: Patrik Tkáč, denník Šport